in

İlk devlet sanatçısı kimdir? 

Pek çok kişi ilk devlet sanatçısı kimdir sorusunu araştırmaya başladı. Devlet sanatçısı, sanata olan katkıları ve yaptıkları hizmetler sonucunda bazı sanatçılara Türkiye Cumhuriyeti Devleti tarafından verilen unvandır. Devlet sanatçılığı, sanata olan hizmetleri nedeniyle bazı sanatçılara Türkiye Cumhuriyeti Devleti tarafından verilen unvandır. 1971 yılından günümüze Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın önerisi, Cumhurbaşkanlığı’nın onayı ile ülkemizi temsil eden kişilere devlet sanatçısı unvanı verilmektedir. Ayrıca devlet sanatçıları VIP salonları kullanabildikleri gibi devlet törenlerinde de protokolde yer alırlar. Peki, ilk devlet sanatçısı kimdir? İşte, ilk devlet sanatçısı kimdir sorusunun detaylı yanıtı… 

İlk devlet sanatçısı kimdir sorusu birçok kişi tarafından araştırılıyor. 1971’den bu yana Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın tavsiyesi, Cumhurbaşkanlığı’nın onayı ile Türkiye’yi dışarıda temsil eden kişilere devlet sanatçılığı unvanı veriliyor. Bu unvan ile maaşa bağlanan sanatçılar, 65 yaşında emekli olma hakkı kazanıyor. Sanatçılara yurtdışı seyahatlerinde birtakım ayrıcalıklar sağlanıyor. Ayrıca Devlet Sanatçıları VIP salonlarını kullanabiliyor; devlet törenlerinde de protokolde ağırlanıyor. Peki, ilk devlet sanatçısı kimdir? İşte, ilk devlet sanatçısı kimdir sorusunun detaylı yanıtı… 

İlk devlet sanatçısı kimdir? 

1991 yılında oldukça fazla sanatçıya bu unvan verildikten sonra 1998 yılında Kültür Bakanlığı ilk olarak Tekin Akmansoy, Mehveş Emeç, Rengim Gökmen ve Şefika Kutluer’e devlet sanatçısı unvanını verdi. Ancak daha sonra, bu isimlere 85 kişi daha ilave edildi. Bu kadar çok isme bu unvanın verilmesi, o günlerde kamuoyunda uzun süre tartışıldı. Aralarında Sezen Aksu, Selim İleri, Fikret Otyam, Nilüfer, Neşet Ertaş, Gazanfer Özcan ve Müşfik Kenter gibi isimlerin de olduğu bazı sanatçılar, bu unvanı reddetti. Bu unvanın verilmediği ressam Mehmet Güleryüz, devlet sanatçılığının iptali için mahkemeye başvurdu. Mahkeme, “Devlet Sanatçısı Olacak ve Bu Haktan Yararlanacaklar ile Bunların Nitelikleri ve Seçilmeleri Hakkında Yönetmelik”e dayanarak 89 sanatçıya verilen unvanı Ekim 1999’da oybirliğiyle iptal etti. Ülkemizde devlet sanatçısı unvanını alan ilk isim ise Ahmet Adnan Saygun’dur. 

İlk Devlet Sanatçımız Ahmet Adnan Saygun ve Yaşamı 

Ünlü besteci Ahmet Adnan Saygun, 7 Eylül 1907 tarihinde İzmir’de dünyaya gelmiştir. Annesi Konya’dan göçen bir ailenin kızı Zeynep Seniha Hanım, babası ise Nevşehir’de gelen ve İzmir Milli Kütüphanesinin kurucularından Mahmut Celalettin Bey’dir. Ahmet Adnan Saygun 5 yaşındayken İzmir Hadika-i Subyan ilkokulunda öğrenim görmeye başlamıştır. Kaliteli bir soprano sesine sahip olan sanatçı, duyduğu hemen her ezgiyi tek seferde söyleyebilme yeteneğine sahipti. Yeteneği fark edilen ünlü besteci, 1918 yılında İzmir Terakki Lisesi’nde öğrenciyken İsmail Zühtü Kuşoğlu’nun kurduğu dört sesli koraya alınmıştır.  

Müzik Eğitimine Başlaması 

İlk devlet sanatçısı unvanına sahip Ahmet Adnan Saygun, 13 yaşına geldiğinde piyano öğretmeni Rossati’den müzik eğitimi almaya başlamıştır. 1922 yılında ise ünlü piyano virtüözü olan Tevfik Bey’den dersler almaya başlamıştır. Ancak Saygun’un aldığı müzik eğitimi bunlar ile sınırlı değildir. Çünkü ünlü besteci, 1923 yılında ünlü müzikolog Hüseyin Sadettin Arel’den armoni dersleri almıştır. 1925 yılına gelindiğinde ise Fransa’da yayınlanan 31 ciltlik La Grande Encyclopedie müzik ansiklopedisinden yaptığı çeviriler ile bir Müzik Lugatı oluşturmuştur. 1926 yılında İzmir Lisesine müzik öğretmeni olarak atanan besteci, 1927 ve 1928 yılları arasında Re Majör Senfoni’yi bestelemiştir. 1928 yılında Paris’teki Schola Cantorum’da burslu olarak okuma hakkı kazanmış ve burada dönemin ünlü müzikçilerinden dersler almıştır. 

İlk Devlet Sanatçısı Unvanını Alması 

Saygun, başarıları üzerine pek çok madalyaya layık görülmüş önemli bir sanatçıdır. 1971 yılına gelindiğinde ise çıkarılan Devlet Sanatçılığı Kanunu ile ülkemizin ilk devlet sanatçısı unvanına layık görülmüştür. 1981’de Atatürk Sanat Armağanını, 1985 yılında ise Sanatçı profesör unvanını almıştır. Ahmet Adnan Saygun; Ulvi Cemal Erkin, Hasan Ferit Alnar, Necil Kazım Akses ve Cemal Reşit Rey ile birlikte Türk Beşleri olarak adlandırılan sanatçılar arasında yer almaktadır. Eserlerinde Türk Halk ve Türk Sanat müziği etkilerini görmek mümkündür. 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0