in

Mehmet Sungur kimdir?  

Çağla ile Yeni Bir Gün programının bugünkü konuğu Prof. Dr. Mehmet Sungur oldu. Sağlık camiasında başarılı bir psikiyatrist olarak tanınan Mehmet Sungur kimdir sorusuyla gündemde. 1982 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun olan Sungur, 1984 yılında ise Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı’nda uzmanlık öğrenciliğine başladı. “Toplum (Community) Psikiyatrisi” ve “Ruh sağlığı hizmetlerinin yapılandırılmasında değişik modeller” konularında çalıştı. Peki, Mehmet Sungur kimdir? İşte, Mehmet Sungur kimdir sorusunun detaylı yanıtı… 

Mehmet Sungur kimdir sorusu pek çok kişi tarafından araştırılıyor. Amerikan Psikiyatri Birliği (APA) üyesi ve Beck Kognitif Terapi Akademisi (ACT)’nin kurucu üyesi ve sertifiye edilmiş eğiticisi ve konsültanı olup ACT’den diplomat ve süpervizör unvanları sahibi olan Prof. Dr. Mehmet Sungur, Çağla ile Yeni Bir Gün programına konuk oldu. Bu gelişmenin ardından ünlü psikiyatristin hayatı da merak edilmeye başladı. Peki, Mehmet Sungur kimdir? İşte, Mehmet Sungur kimdir sorusunun detaylı yanıtı… 

Mehmet Sungur kimdir?  

Tam adı Mehmet Zihni Sungur. 1957 yılında Adana’da doğdu. Orta öğrenimini Tarsus Amerikan Koleji’nde tamamladı. 1986-88 yılları arasında British Council bursiyeri olarak gittiği Londra Psikiyatri Enstitüsü’nde (Kings College) “davranış tedavileri”, “cinsel işlev bozuklukları-seks terapileri”, “evlilik terapileri” ve “kaygı bozuklukları” alanlarında eğitim aldı.  

1992 yılında Psikiyatri Doçenti ünvanını aldı. Doçentlik sonrasında çalışmalarını özellikle “Kognitif(Bilişsel) ve Davranış Terapileri”, “Cinsel İşlev Bozuklukları” ve “Evlilik Terapileri” ve “Kaygı Bozuklukları” konularında yoğunlaştırdı ve 1996 yılında Kognitif ve Davranış Terapileri Derneği’nin Kurucu Başkanlığını, 1998 yılında ise Cinsel Eğitim, Tedavi ve Araştırma Derneği’nin kurucu üyeliğini yaptı. Halen Kognitif ve Davranış Terapileri Derneği’nin başkanlığını yapmaktadır. Türkiye Psikiyatri Derneği “Aile ve Çift Terapileri” ve “Bilişsel Davranış Terapileri Çalışma Birimi”’nin koordinatörlüğü görevlerini yürütmüştür. Ruh sağlığı alanında “kanıta dayalı terapiler” arasında saygınlığı en üst düzeyde olan kognitif ve davranış tedavilerinin ülkemiz içinde tanıtımı ve kuruculuğunu yapmış ve halen hem ülkemizde hem de dünyanın çeşitli ülkelerinde bu tedavilerin etkin bir biçimde kullanılması doğrultusunda eğitimler vermektedir. 

2000 yılında Avrupa Davranış ve Kognitif Terapiler Birliği (EABCT) başkanı seçilmiştir. Dr. Sungur İngiliz Psikoterapiler Birliği ve İngiliz Davranış ve Kognitif Terapiler Birliği tarafından “kognitif-davranışçı terapist” olarak akredite edildi. Amerikan Kognitif Terapi Akademisi (Beck Akademisi) kurucu üyelerinden olup, aynı akademinin diplomatı ve sertifiye edilmiş eğitici ve süpervizörlerinden biridir. 2017 yılında Merkezi ABD’de olan “Uluslararası Kognitif Terapiler Birliği” (IACP)’nin Amerikan kökenli olmayan ilk başkanı odu. 2018 yılında “Avrupa Seksoloji Federasyonu” bir sonraki dönem başkanı seçildi. Bugüne kadar toplam 7 uluslararası ve birçok uluslararası katılımlı ulusal kongrenin başkanlığını üstlendi. 2001 yılında Profesör oldu. Yurtdışında çeşitli ülkelerde yürüttüğü eğitim etkinliklerinin yanı sıra birçok uluslararası ve ulusal bilimsel dergilerde editörlük, danışma ve yayın kurulu üyeliği görevleri yapmaktadır. Yurtiçinde birçok bilimsel derginin danışma kurulu üyesidir. Yurtiçi ve yurtdışındaki bilimsel dergilerde yayınlanmış 100’den fazla makalesi ve çeşitli kitap ve kitap bölümleri yanı sıra editörlükleri mevcuttur. Ayrıca yurtiçi ve yurtdışında yüzlerce kongrede konuşmacı olarak yer aldı; çeşitli çalışma grupları yürüttü. Gerek yurtiçi gerek yurtdışında ruh sağlığı profesyonellerine Avrupa Davranış ve Kognitif Terapileri eğitim standartlarıyla uyumlu “Bilişsel Davranışçı Terapiler”, “Çift Terapileri”, “Cinsel Tedaviler”, “Kaygı Bozuklukları” gibi konularda eğitimler vermektedir. Birçok ulusal ve uluslararası meslek ödülü yanı sıra Avrupa Seksoloji Federasyonu tarafından çift ve seks terapilerine olan katkıları nedeniyle kendisine bir “Gold Medal Ödülü” verildi. Halen Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı’nda öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır. 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0