in

Richard Branson kimdir, kaç yaşında? 

Yüzyılın en büyük girişimcilerinden biri olarak tanınan Richard Branson kimdir sorusuyla gündemdeki yerini aldı. Ayrıca pek çok internet kullanıcısı Richard Branson kaç yaşında sorusuna da yanıt arıyor. İngiltere doğumlu olan Branson, 350’den fazla şirketi bulunan Virgin Grubu’nun CEO’su. Yaşam öyküsü herkese ilham verecek nitelikte. Bu serbeple başarılı iş adamının özel hayatı merak ediliyor. Peki, Richard Branson kimdir, kaç yaşında? İşte, Richard Branson kimdir, kaç yaşında sorularının detaylı cevapları… 

Richard Branson kimdir sorusu son günlerde pek çok kişi tarafından araştırılıyor. Başarılarla dolu yaşam öyküsü sebebiyle gençlere umut ışığı olan Richard Branson, dünyaca ünlü Virgin Grubu’nun CEO’su. Branson’un özel hayatı, iş aşkı ve aile yapısı merak edildiği gibi Richard Branson kaç yaşında sorusu da araştırılıyor. İngiltere’de doğan ve 71 yaşında olan iş adamı pek çok başarıya imza atmış ve önemli engellerin üstesinden gelmeyi başarmıştır. Peki, Richard Branson kimdir, kaç yaşında? İşte, Richard Branson kimdir, kaç yaşında sorularının detaylı yanıtları… 

Richard Branson kimdir, kaç yaşında? 

18 Temmuz 1950 doğumlu olan Sir Richard Charles Nicholas Branson İngiltere’de hayata merhaba dedi. Ailenin tek oğlu olarak dünyaya gelen Branson’un babası avukat, annesi ise dansçıydı. Annesi aynı zamanda hostes ve tiyatro oyuncusu gibi unvanlara da sahipti. İngiliz yatırımcı ve iş adamı sıfatlarına sahip olan Branson, 350’den fazla şirketi bulunan Virgin Grubu’nun CEO’su. Branson 1970 yılında kurduğu şirketin adını bir bayan arkadaşının “ticarette hepimiz bakiriz” sözleri üzerine Virgin (bakire) olarak belirliyor. Bu isim çevresi tarafından kaba bulunup onaylanmasa da Branson aykırı kişiliğini burada da gösterip verdiği kararı değiştirmiyor. 

Richard Branson’un Eğitim Hayatı 

Richard Branson evlerinde televizyon ve radyo olmadan büyümüş. Oldukça baskın bir anne ve babaya sahipmiş. Anlatılanlara göre annesi onu eve 4-5 kilometre kala arabadan indirip, evin yolunu kendisinin bulmasını istermiş. Branson’u her zaman kendi ayaklarının üzerinde tek başına durabilen bir birey olarak yetiştirmeye çalışmışlar, nitekim başarmışlar da. Richard’ın çocukluk yılları ve eğitimi bir hayli zor geçmiş. Bu duruma sebep olan ise disleksi hastası olmasıymış. Bilmeyenler için hemen bahsedelim, disleksi en sık görülen öğrenme bozukluklarından biridir. Hastalar genellikle okuma ve yazmada zorluk çekerler; ancak sayısal zekaları oldukça iyidir, hatta normal insanlara göre çok güçlüdür. İşte Branson’un belki de şu an bu kadar başarılı olmasında etken bu hastalığı oldu. Okul hayatında zorlanan Branson eğitimine devam etmek istemedi ve liseyi bile tamamlayamadan eğitimine son verdi. 

Richard Branson’un İş Hayatı 

Ünlü iş adamı, ilk ticari başarısını 16 yaşındayken çıkardığı Student adındaki dergi ile kazandı. Bu dergi ile asıl amaçladığı, gençlerin düşüncelerini özgürce yazıya dökebildiği ve kendileri için çalışarak her kitleye ulaşabildiği bir yayın organı kurmaktı. Ancak derginin her sayısı neredeyse elli bin okuyucuya ulaşıyordu. Bu da Branson’un küçük yaşta ticarete atılmasını, arz talep mantığıyla daha fazla büyümek zorunda kalmasını sağlamıştı. Richard Branson bu dergi sayesinde birçok şeyi öğrenmiş ve deneyim kazanmıştı. Gençlik dergisi olan Student, gençlerin en fazla müziğe ilgi duyduğunu ortaya koydu. Bu da Branson’un aklında yeni iş fikirlerinin doğmasını sağladı. Branson 20’li yaşlarda Virgin Mail Order Company’i kurdu. Daha sonra bu kuruluşun ismi Virgin Records olarak değiştirildi. Bu sayede Virgin Şirketler Grubu‘nun ilki açılmış oldu. 

Branson’un iş hayatındaki hedefleri bildiğimiz birçok girişimciden çok farklı. Yaptığı girişimlerde para kazanmak hiçbir zaman öncelikleri arasında yer almamış. Hayatı dolu dolu yaşama arzusu, dünyayı değiştirme isteği ve hep daha iyisini yapabilme inancı para kazanmaktan daha önemli olmuş. Dünyanın en iyi ve büyük ulusal karma şirketlerinden birine sahip olan Richard Branson’a başarı getiren özelliklerine kısaca yer verecek olursak; ona yol gösteren ilk şey kendine güvenmesi oldu. Asla vazgeçmediği hayallerinin peşinden koşmak, en iyi bildiği ve sevdiği işi yapmak, en önemlisi de iyi bir iş birliği yeteneğine sahip olmak onu bugünlere getirdi. 1999 yılında İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth tarafından “Şövalye” unvanı verilen Richard Branson, aynı zamanda Birleşmiş Milletler tarafından ödüle layık görüldü. Mütevazi ve alçakgönüllü kişiliğiyle bilinen Branson, kurucusu Nelson Mandela olan The Elders’in üyeleri arasında yer alıyor.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0