in

Ulus Baker kimdir?

Ünlü Türk sosyolog Ulus Baker’in kim olduğu son zamanlarda insanlar tarafından oldukça çok merak ediliyor. Hal böyle olunca insanlar tarafından internette en çok araştırılan insanların başında geliyor. Peki Ulus Baker kimdir? Kaç yaşında ölmüştür? Neden ölmüştür? Bütün bunlar ve daha fazlası haberimizde…

Ulus Baker, 14 Temmuz 1960 yılında o zaman Sovyetler Birliği olduğu için adı Leningrad olan şimdi ise Rusya’da Sankt-Peterburg olarak bilinen şehirde dünyaya gelmiştir. Babası Sedat Baker bir psikiyatristtir. Ulus Baker’in annesi ise şair Pembe Marmara’dır. Üniversiteyi Türkiye’de ODTÜ’de okuyan Ulus Baker, sosyoloji bölümünü bitirmiştir.

Buradan mezun olduktan sonra Baruch Spinoza ve Gilles Deleuze’den çeviriler yapmıştır. Daha sonra ise İstanbul Bilgi Üniversitesi, ODTÜ, Özgür Üniversitesi’nde sinema tarihi ve sosyoloji dersleri vermiştir. Siyasi teori, kitle iletişim araçları ve sinema hakkında çalışmalar yapan Ulus Baker, Dziga Vertov üzerine sinema eleştirisi yapmıştır. Böbrek Yetmezliği ve Kalp Yetmezliği gibi birçok rahatsızlığı bulunan Ulus Baker 2007 yılında vefat etmiştir.

Ulus Baker’in Eserleri nelerdir?

Dolaylı Eylem

Beyin Ekran

Kanaatlerden İmajlara, Duygular Sosyolojisine Doğru

Yüzeybilim Fragmanlar

Aşındırma Denemeleri

Siyasal Alanın Oluşumu Üzerine Bir Deneme

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0