in

Caligula kimdir?

Bizim ülkemizde en çok ilgilenilen konuların başında tarih geliyor. Geçmişimizde bulunan büyük devletlerden dolayı insanlar genelde tarihe meraklı oluyor. Bu yüzden de tarihi insanlar çok fazla merak ediliyor. Son zamanlarda ise Roma imparatoru Caligula merak edilen insanlar arasında. Peki Caligula kimdir?

Dünyanın diğer ülkelerine göre Türkiye’de tarih konusu birçok insan tarafından oldukça çok seviliyor. Konu tarih olunca ülkemizde birçok insanın bilgileri çok üst seviyede olabiliyor. Bunun en büyük nedeni ise ülkemizin hem tarihinde hem de bulunduğu topraklarda oldukça çok imparatorluğun ve devletin eski zamanlarda bulunmuş olması yatıyor. Bugün Türkiye’nin hangi şehrine giderseniz gidin illaki o şehirde birkaç tane farklı devletten kalma tarihi eseri görebilirsiniz.

Hal böyle olunca insanlarda tarihe meraklı oluyor. Son zamanlarda da insanlar tarafından Roma İmparatoru Caligula çok fazla merak ediliyor. Bildiğiniz üzere eski zamanlarda Roma İmparatorluğunun topraklarının arasında Türkiye’nin bulunduğu topraklarda bulunuyordu. Özellikle İstanbul imparatorluğun en gözde şehirlerinden biriydi.

Tam adı Gaius Julius Ceasar Augustus Germanicus olan Caligula, 37 ve 41 yılları arasında görev yapmıştır. Caligula genel olarak zamanında yaptığı ahlaksızlıklar, tuhaflıklar ve savurganlıklar ile tanınmaktadır. Ancak en çok ön plana çıkan özelliği ise acımasızlığıdır.

Romalı tarihçi Seutonius’ın Caesar’ın Hayatı eserinde bahsettiği Caligula zamanında oldukça acımasız ve hatta bu yüzden kendi muhafızları tarafından öldürülen bir imparator olarak tanınmıştır. Günümüzde ise insanlar genelde Caligula’yı Netflix’de yayınlanan Roma İmparatorluğu belgesel dizisinde tanımıştır. Dizide 1 sezon boyunca hikayesi anlatılan Caligula’yı anlatan  aynı zamanda Albert Camus tarafından yazılan “Caligula” isimli bir oyunu da vardır.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0