in

Adet gecikmesi neden olur?

Adet gecikmesi gebelik belirtisinin yanında farklı hastalıkların habercisi olabiliyor. Günlük yaşantıyı etkileyen adet düzensizliği kadınlarda ruhsal ve fiziksel dengesizlikler yaratırken bu gecikmenin nedeni mutlaka bir doktora danışılmalıdır. Adet gecikmesinin başlıca nedenlerinden biri strestir. Bunun nedeni kişinin stresli olduğu dönemde yumurtlamayı sağlayan hormonun azalmasıdır. Aynı zamanda son günlerde yaşadığınız grip vb. hastalık adet gecikmesini tetikleyen durumlardandır. Eğer vücut kitle indeksinizin yüzde 10 değerinde altındaysanız veya obezite hastalığına sahipseniz adet gecikmesi yaşayabilirsiniz. Adet gecikmesine neden olan bir diğer durum ise Polikistik over sendromu. Bunun sonucunda Androjen (erkeklik hormonu) üretilir beraberinde yumurtlama düzensiz hale gelebilir veya durabilir. Bu konuda yaşta önemli bir faktördür. Menepoza girmek üzere olan yaşlı bir kadının veya yeni adet görmeye başlayan genç bir kızın adet dönemi düzensiz olabilir. Doğumdan sonraki süreçte emzirme dönemine giren annelerde de adet gecikmesi görülmektedir.

Adet gecikmesi gebelik belirtisinin yanında farklı hastalıkların habercisi olabiliyor. Günlük yaşantıyı etkileyen adet düzensizliği kadınlarda ruhsal ve fiziksel dengesizlikler yaratırken bu gecikmenin nedeni mutlaka bir doktora danışılmalıdır.

Adet gecikmesinin başlıca nedenlerinden biri strestir. Bunun nedeni kişinin stresli olduğu dönemde yumurtlamayı sağlayan hormonun azalmasıdır. Aynı zamanda son günlerde yaşadığınız grip vb. hastalık adet gecikmesini tetikleyen durumlardandır.

Eğer vücut kitle indeksinizin yüzde 10 değerinde altındaysanız veya obezite hastalığına sahipseniz adet gecikmesi yaşayabilirsiniz. Adet gecikmesine neden olan bir diğer durum ise Polikistik over sendromu. Bunun sonucunda Androjen (erkeklik hormonu) üretilir beraberinde yumurtlama düzensiz hale gelebilir veya durabilir.

Bu konuda yaşta önemli bir faktördür. Menepoza girmek üzere olan yaşlı bir kadının veya yeni adet görmeye başlayan genç bir kızın adet dönemi düzensiz olabilir. Doğumdan sonraki süreçte emzirme dönemine giren annelerde de adet gecikmesi görülmektedir.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0