in

Adetliyken turşu kurulur mu?

Adetliyken turşu kurulur mu sorusunun yanıtı bir süredir Google üzerinden yapılan aramalarla birlikte merak ediliyor. İnanca göre kadınların regl olduğu dönemlerde yapılmaması gereken bazı noktalar var ve bunlardan birinin de adetliyken turşu kurulmaması yönünde bir eğilim söz konusu. Peki bu gerçek mi? Adetliyken turşu kurulur mu? İşte bu merak edilen sorunun doğru yanıtı…

Adetliyken turşu kurulur mu sorusu, özellikle de regl döneminde olan kadınların fazlaca merak ettiği bir husus ve bu konuda en doğru bilgiye ulaşmak istiyorlar. Ancak internet üzerinde aslı astarı olmayan pek çok bilgi yer alıyor. Bu nedenle bu sorunun doğru yanıtını bu yazıda sizlere vereceğiz. Adetliyken turşu kurulur mu? İşte bu sorunun yanıtı…

Adetliyken turşu kurulur mu sorusunun çıkış kaynağı bir inanca dayanılır. İnanca göre kadınlar regl olduğunda bazı şeyleri yapmamalı, sakınmalı. Bunlardan biri de adetliyken turşu kurulma durumunu kapsıyor. Aslında bu inanç, eski ve gerilerde kalan bir adettir. Regl olan kadınlara “kirli” gözüyle bakıldığı dönemlerde kadınlar pek çok şeyi yapmaktan men edilmiştir. Bu turşu kurma konusu da o dönemlerden kalma bir inançtır.

İslam alimleri ise bu adeti savunmaya devam ediyor ve regl olan kadınların sakınması gereken konu başlıklarını şöyle açıklıyor: Zinhar cinsel ilişkiye giremezler, namaz kılamaz ya da oruç tutamazlar, Kabe’yi tavaf etmeleri mümkün değildir ve camilerden uzak durmalılar.

Görüldüğü üzere kadınların regl döneminde yapılmaması istenen pek çok eylem vardır. Adetliyken turşu kurulur mu sorusuna da bu perspektifte bakmak gerekir. Namaz kılmak ve oruç tutmak nasıl yasaksa turşu kurmak, hamur açmak ve bu gibi benzer eylemler de inanca göre yasak kabul edilir.

 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yükleniyor...

0