in

D vitamini eksikliği neden olur?

D vitaminin en temel kaynağı güneştir. Bundan dolayı kış aylarında D vitamini eksikliği artar. Sinir sisteminin ve kasların çalışabilmesi adına önemli bir rol oynayan D vitamini kemik sağlığı içinde gereklidir. Söz konusu vitamini güneş dışındaki doğal kaynaklardan alabilmek mümkün. Buna örnek olarak doktor tarafından verilecek vitamin takviyesini ve somon balığı, süt, yumurta, tereyağı, karaciğer, kakao gibi besinleri gösterebiliriz. Aynı zamanda mantar güneş ışınlarını toplayabilen bir bitki olduğu için D vitamini katkısı sağlayabilir. Ancak başka bir bitkide D vitamini bulunmadığını belirtelim. Yaşa bağlı olarak alınması gereken D vitamini miktarı artar. Yani yaşlı bireyin genç bir kişiye göre D vitaminine daha fazla ihtiyacı olabilir. Bununla birlikte koyu renk cilde ve aşırı kiloya sahip olanlarında D vitamini seviyesi düşüktür. D vitamini çoğu zaman kendini göstermez. Ancak genel olarak vücut ağrısı, yorgunluk, değişken ruh hali, depresyon, uykusuzluk, baş ağrısı, saç dökülmesi gibi sorunlar sonucunda ortaya çıkabilir.

D vitaminin en temel kaynağı güneştir. Bundan dolayı kış aylarında D vitamini eksikliği artar. Sinir sisteminin ve kasların çalışabilmesi adına önemli bir rol oynayan D vitamini kemik sağlığı içinde gereklidir.

Söz konusu vitamini güneş dışındaki doğal kaynaklardan alabilmek mümkün. Buna örnek olarak doktor tarafından verilecek vitamin takviyesini ve somon balığı, süt, yumurta, tereyağı, karaciğer, kakao gibi besinleri gösterebiliriz. Aynı zamanda mantar güneş ışınlarını toplayabilen bir bitki olduğu için D vitamini katkısı sağlayabilir. Ancak başka bir bitkide D vitamini bulunmadığını belirtelim.

Yaşa bağlı olarak alınması gereken D vitamini miktarı artar. Yani yaşlı bireyin genç bir kişiye göre D vitaminine daha fazla ihtiyacı olabilir. Bununla birlikte koyu renk cilde ve aşırı kiloya sahip olanlarında D vitamini seviyesi düşüktür.

D vitamini çoğu zaman kendini göstermez. Ancak genel olarak vücut ağrısı, yorgunluk, değişken ruh hali, depresyon, uykusuzluk, baş ağrısı, saç dökülmesi gibi sorunlar sonucunda ortaya çıkabilir.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0