in

Bupropion nedir ve ne işe yarar? 

Bupropion nedir ve ne işe yarar soruları son günlerde pek çok kişi tarafından araştırılıyor. Diğerlerinin yanı sıra Wellbutrin ve Zyban markaları altında satılan Bupropion, öncelikle majör depresif bozukluğu tedavi etmek ve sigarayı bırakmayı desteklemek için kullanılan bir ilaçtır. Kendi başına etkili bir antidepresandır, ancak aynı zamanda birinci basamak antidepresanlara eksik yanıt durumunda ek bir ilaç olarak da kullanılır. Peki, Bupropion nedir ve ne işe yarar? İşte, Bupropion nedir ve ne işe yarar sorularının detaylı yanıtları… 

Arama motorlarında sıkça araştırılan Bupropion nedir ve ne işe yarar soruları bir kez daha gündemde. Bupropionun yaygın yan etkileri arasında ağız kuruluğu, uyku güçlüğü, ajitasyon ve baş ağrısı bulunur. Ciddi yan etkiler, epileptik nöbetler ve intihar için artmış riski içerir. Diğer bazı antidepresanlara kıyasla, bupropion kilo kaybına neden olabilir. Hamilelik veya emzirme döneminde kullanımının güvenli olup olmadığı belirsizdir. Peki, Bupropion nedir ve ne işe yarar? İşte, Bupropion nedir ve ne işe yarar sorularının detaylı yanıtları… 

Bupropion nedir ve ne işe yarar? 

Bupropionatipik bir antidepresandır. Bir norepinefrin-dopamin geri alım inhibitörü (NDRI) ve bir nikotinik reseptör antagonisti olarak işlev görür. Kimyasal olarak, bir olan aminoketon ait sınıfının bir ikame cathinones bundan daha genel olarak ikame edilmiş amfetamin ve ikame edilmiş fenitilaminler. Bupropion ilk olarak 1969’da kimyager Nariman Mehta tarafından yapıldı ve 1974’te Burroughs Wellcome tarafından patenti alındı. İlk olarak 1985’te Amerika Birleşik Devletleri’nde tıbbi kullanım için onaylandı. Daha önce amfebutamone jenerik adıyla anıldı. 2000 yılında yeniden adlandırılmaktadır.  

Glaxo Smith Kline firması tarafından Türkiye’de pazarlanan Bupropion etken maddeli Wellbutrin XL ticari adlı antidepresan ilaç, tedarik koşullarının ticari anlamda sürdürülemez olduğu gerekçesi 2015 yılı içerisinde piyasadan çekildiği duyurulmuştur.  

Bupropion dopamin ve noradrenalin gerialımını bloke eden ve merkezi nikotinik asetilkolin reseptörlerine nonkompetetif antagonistik etkisi olan bir ilaçtır. Bu özelliklere sahip antidepresan onaylı başka bir molekül şu an için mevcut değildir. Antidepresan olarak kullanılmasının yanı sıra sigara bırakma, metamfetamin ve kokain bağımlılığında, patolojik kumar gibi davranışsal bağımlılıklarda ve dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğunda yararlı etkileri nedeniyle tedavide kullanımı mevcuttur. kronik ağrı ve obezite tedavisi gibi psikiyatri dışı alanlarda da kullanım imkanı bulmuştur. Ayrıca bupropion ile ülkemizde yapılan önemli klinik ve preklinik araştırmalar bulunmaktadır. Bupropion etken maddesinin XL formu olarak Türkiye’de eşdeğeri bulunmayan bu ilacı kullanan hastalarımızın tedavileri aksayacaktır. Ayrıca yukarıda sayılan tanılarda önemli bir tedavi seçeneği olan bu ilacın ülkemizden geri çekilmesinin ülkemiz adına önemli bir kayıp olduğu kanaatindeyiz. Türkiye Psikiyatri Derneği olarak, öncelikle hastalarımıza ve hekimlerimize vefa borcu olan Glaxo Smith Kline firmasının bu kararından geri dönmesini ve Sağlık Bakanlığı yetkililerinin gerekli duyarlılığı göstermesini talep etmekteyiz. 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0