in

Dudakta uçuk neden çıkar?

Dudakta uçuk neden çıkar? sorusu bu sorunu yaşayan pek çok kişi tarafından sıklıkla araştırılmaktadır. Dudakta oluşan yara şeklindeki uçuk çıkmasının pek çok nedeni bulunmaktadır. Uçuk nedeni ve tedavisi ise vatandaşların en çok merak ettiği konulardan biridir. Ağız ve dudak çevresinde yara veya kabarcık gibi görünen uçuklar görüntü açısından rahatsız edici olsa da, dayanılamayacak kadar acı vermediği söylenmektedir. Uçuk ile ilgili bir diğer merak edilen soru ise “uçuk bulaşıcı mıdır?” sorusudur. Peki, uçuk kişiden kişiye bulaşabilir mi?, Uçuk neden olur ve nasıl geçer? İşte, dudak uçuğu hakkında merak edilenler…

Dudakta uçuk neden çıkar? uzmanlar tarafından dudak bölgesi ve çevresinde oluşan uçuk sorunun pek çok kaynağı olabileceği söyleniyor. Halk arasında yaygın olarak görülen uçuklar dudakta veya çevresinde içi su dolu kabarcık şeklinde görülmektedir. Vatandaşlar ise uçuk nasıl geçer? sorusunun yanıtını arama motorlarında ve halk arasında sıklıkla araştırmaktadır. Doktorların mikrobik virüs olarak ifade ettiği ve herpes simpleks virüsünden kaynaklandığı ifade edilen uçuğun tedavisi kolay olsa da, uçuk görüntüsü özellikle kadınları son derece rahatsız etmektedir. Peki, dudakta uçuk çıkmasının sebebi nedir? İşte, uçuk neden çıkar? sorusunun yanıtı ve uçuk tedavisi hakkında detaylar…

DUDAKTA UÇUK NEDEN ÇIKAR?

Uzmanlara göre uçuk çıkmasına neden olan pek çok faktör bulunmaktadır. Herpes simpleks adı verilen virüsten kaynaklanan uçuğun başlıca nedenleri şöyle sıralanıyor:

  • Stres
  • Endişe
  • Korku
  • Cinsel ilişki
  • Ameliyatlar

UÇUK BELİRTİLERİ NELERDİR?

Dudak çevresinde çıkan uçuk belirtileri arasında kaşıntı, dudakta karıncalanma, dudakta ve ağızda tahriş, dudak ve ağız içi çevresinde kabarcıklar, kızarıklık gibi etkenler olduğu ifade ediliyor.

UÇUK NASIL GEÇER?

Uzmanlar, dudakta çıkan uçuğun birkaç defa kendini tekrarlamasının mümkün olduğu söyleniyor. Bulaşma ihtimali olması nedeniyle uçuk çıkan kişilerin başkalarıyla aynı bardak, çatal, kaşığı kullanmaması ve temastan kaçılması öneriliyor. Eczanelerde satılan reçetesiz uçuk kreminin sayesinde uçuğun birkaç gün içinde kolaylıkla geçebileceği ifade ediliyor.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0