in

Sara krizine neden olan biyokimyasal faktörler nelerdir?  

Epilepsi olarak da bilinen Sara krizine neden olan biyokimyasal faktörler nelerdir sorusuyla gündemde. Epilepsi diğer adıyla sara olarak bilinen epilepsi beyindeki hücrelerin beklenmedik bir anda elektriksel boşalması sonucu oluşur. Epilepsi sinirsel (nörolojik) bir hastalıktır. Epilepsi hastalığı her yaşta görülebilir ve cinsiyet açısından da bir farklılık göstermemektedir. Peki, Sara krizine neden olan biyokimyasal faktörler nelerdir? İşte, Sara krizine neden olan biyokimyasal faktörler nelerdir sorusunun detaylı yanıtı… 

Sara krizine neden olan biyokimyasal faktörler nelerdir sorusu pek çok kişi tarafından araştırılıyor. Epilepsi hastalarında herhangi bir zeka geriliği ya da zihinsel problemler yoktur. Epilepsi hastaları kriz denilen epilepsi nöbetleri geçirirler. Epilepsi beynin elektriksel aktivitesinin sinir hücrelerinde geçici olarak oluşturduğu durumdur. Peki, Sara krizine neden olan biyokimyasal faktörler nelerdir? İşte, Sara krizine neden olan biyokimyasal faktörler nelerdir sorusunun detaylı yanıtı… 

Sara krizine neden olan biyokimyasal faktörler nelerdir?  

Epilepsi krizlerine epileptik nöbetler de denilmektedir. Epilepsi nöbeti geçiren hastada geçici olarak bilinç kaybı oluşur. Bilinç kaybıyla birlikte hasta istemsiz bazı hareketlerde yapabilir. Epilepsi nöbetleri her hastada farklı şekilde olmaktadır. Epilepsi nöbetleri hastanın yakınları tarafından ok iyi gözlemlenmelidir çünkü hekime bilgi verme sırasında gerekebilir. Epilepsi tedavisi nöroloji uzmanı tarafından yapılmaktadır. 

Epilepsi neden olur, epilepsi kesin nedeni bilinmemekle birlikte epilepsiye neden olan durumlar: Genetik faktörler, Beyinde oluşan tümörler, Gebelikte olan olumsuzluklar, Beyin zedelenmesi, Travma geçirme, Ateşli havale geçirme (menenjit), Sinir sistemi enfeksiyonları, Beyin damarlarındaki bozukluklar, Beynin oksijensiz kalması gibi durumlar epilepsi nedenleri arasında yer alır.  

Epilepsi tanısı nasıl konur? 

Epilepsi tanısında hastanın ailelerine büyük görev düşmektedir. Çünkü hekime verecekleri bilgi ile hekim tanı koyacaktır. Epilepsi nöbetlerinin ne sıklıkla oluştuğu, nöbet sırasında hastanın nasıl davranışlarda bulunduğu hasta yakınları tarafından hekime aktarılacaktır. Hekimin epilepsi hastalığının tanısını kesin olarak koyabilmesi için bazı testleri de yapması gereklidir. Bu testler MR, EEG, beyin tomografisi gibi testlerdir. Bu testlerin yapılmasıyla kesin tanı gerçekleşir.  

Epilepsi tedavisi nedir? Sara hastalığı nasıl tedavi ediliyor? 

Epilepsi tedavisi nöbetlerin durdurulması amacıyla uygulanan bir tedavidir. Burada uzmanlar hastalara ilaç tedavisi önerirler. İlaç tedavisi her hasta için farklı uygulanmaktadır ve kullanılan ilaçta farklılık gösterebilir.  

Aynı zamanda hastanın yaşı, cinsiyeti, başka hastalıkların var olup olmadığı ve doğurganlık durumu gibi faktörlerde tedavi planlamasında oldukça önemli olan faktörlerdir. Hastaların yapması gereken ilaçları düzenli olarak ve aksatmamaktır. İlaç tedavisi ile başarı sağlanıp nöbetlerin tekrar yaşanması engellenir. Diğer yöntem ise cerrahi operasyondur. 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0