in

Yanığa yoğurt sürülür mü?

Son zamanlarda birçok kişi tarafından yanığa yoğurt sürülüp sürülmeyeceği oldukça çok merak ediliyor. Halk arasında oldukça yaygın olarak kullanılan yöntemlerden biri olan yanığa yoğurt sürmenin doğru olup olmadığını insanlar internette araştırıyor. Peki yanığa yoğurt sürülür mü?

Ülkemizde özellikle sağlık alanında çok bilinen bazı yanlışlar bulunmaktadır. Bu yanlışların en temel nedeni insanların doktorlara danışmadan kendilerince veya eskiden kalma yöntemlerle hareket etmesinden dolayı oluyor. Yaz aylarının gelmesiyle birlikte birçok insan sahillere doluştu. Sahillere bronzlaşmak veya yüzmek için giden insanlar güneş kremi kullanmadığı için vücutlarında yanıklar oluşuyor. Ülkemizde güneş kremi çok fazla kullanılan bir ürün değil.

Hal böyle olunca akşam eve gittiklerinde insanların derilerinde yanıklar oluşabiliyor. Bu yanıklara iyi gelmesi için ise yoğurt sürüyorlar. Halk arasında oldukça çok yaygın olarak kullanılan bu yöntem aslında yanlış. Çünkü yoğurt o bölgeyi tamamen kapatacağı için hava almasını engelleyecek. Bundan dolayı o bölge daha da tahriş olacak. Güneş yanıklarında cildi nemlendirmek ve serinletmek gerekiyor.

Bu yüzden yoğurt yerine bir bezi soğuk suyla ıslatıp kompres yapmak daha doğru olacaktır. Ayrıca bol su içmeniz de gerekiyor. Yoğurt yerine diş macunu sürmekte aynı sebeplerden dolayı yanlış olarak kabul ediliyor. Çünkü yoğurt gibi diş macunu da o bölgeyi kapatıp hava almasını engelleyeceği için nemlendirilmesi oldukça zor olacak.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0