in

Coin yakmak nedir ve ne işe yarar? 

Kripto paralarla ilgilnene pek çok kişinin araştırdığı Coin yakmak nedir ve ne işe yarar soruları gündemdeki yerini aldı. Coin yakma, coinleri dolaşımdan kalıcı olarak çıkararak, toplam arzı düşürme sürecidir. Genellikle coin’in geliştiricileri tarafından uygulanan bu yöntemde, mevcut tokenlerin belirli miktarı “yakılır”, yani kasıtlı biçimde dolaşımdan çıkarılır. Peki, Coin yakmak nedir ve ne işe yarar? İşte, Coin yakmak nedir ve ne işe yarar sorularının detaylı yanıtları… 

Arama motorlarında sıkça araştırılan Coin yakmak nedir ve ne işe yarar soruları gündemdeki yerini aldı. Binance, bir akıllı kontrat fonksiyonu olan yakma fonksiyonunu kullanarak belirli aralıklarla Coin Yakımı etkinlikleri düzenler. BNB yakma etkinlikleri, yayınlanmış toplam BNB miktarının (200,000,000 BNB) %50’si olan 100,000,000 BNB yok edilene kadar her çeyrekte gerçekleştirilecek şekilde planlanmıştır. Peki, Coin yakmak nedir ve ne işe yarar? İşte, Coin yakmak nedir ve ne işe yarar sorusunun detaylı cevabı… 

Coin yakmak nedir ve ne işe yarar? 

Yakılacak BNB coin miktarı son 3 aylık dönemde borsada yapılan işlem sayısına bağlı olarak belirlenir. Yani Binance, her bir çeyrekten sonra, toplam ticaret hacmine göre BNB yakar. Fakat, çoğu kişinin hala Coin Yakımlarının nasıl gerçekleştirildiğini anlamada zorlandığı anlaşılmaktadır. Bu makale size yakma fonksiyonu ve her çeyrekte gerçekleşen BNB Coin Yakma etkinlikleri hakkında bilgi sunmayı hedefler. 

Bitcoin ve Ethereum gibi daha büyük blockchain ağlarında genellikle bu mekanizma ile karşılaşmıyoruz. Coin burn işlemleri çoğunlukla altcoin’ler ve küçük ölçekli tokenler tarafından dolaşımdaki sayıyı kontrol etmek için kullanılıyor. Yatırımcıları teşvik etmek ve fiyatı dengede tutmak için uygulanabiliyor. Coin yakma mekanizması tamamen kripto paraya özgü bir uygulamadır. Zira geleneksel para birimlerinde “yakma” işlemi gerçekleşmez. Kuru dengede tutmak için merkez bankalarının izledikleri farklı finans uygulamaları vardır. Coin yakma işlemi, halka açık şirketlerin yatırımcılarından hisselerini geri almalarına benzer. Bu yöntemde, mevcut kağıt miktarı azaltılarak değer artırılabilir. 

En temelde, bir token yakma etkinliği aşağıdaki sıralama ile gerçekleşir. Bir coin sahibi, belirli miktarda coin yakma isteğini belirterek, yakma fonksiyonu talep eder. Daha sonra kontrat bu kişinin cüzdanında coin bulunduğunu ve belirtilen coin miktarının geçerli olduğunu doğrular. Yalnızca pozitif sayılar geçerlidir. Eğer kişinin yeterli coini yoksa ya da belirtilen sayı geçerli değilse (örn. 0 ya da -5) yakma fonksiyonu gerçekleştirilmez. Eğer yeterli miktarda coin varsa, coinler cüzdandan düşürülür. Daha sonra toplam coin miktarı güncellenir ve coinler yakılır. Eğer coinlerinizi yakmak için yakma fonksiyonunu başlatırsanız, bu coinler kalıcı olarak yok edilir. Bir kere yakıldıktan sonra bu coinleri geri getirmek mümkün değildir. 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0