in

Hardware In The Loop nedir? 

Arama motorlarında pek çok kişi Hardware In The Loop nedir sorusunu araştırıyor. Döngüdeki donanım ( HIL ) simülasyonu veya HWIL , karmaşık gerçek zamanlı gömülü sistemlerin geliştirilmesinde ve test edilmesinde kullanılan bir tekniktir. HIL simülasyonu, kontrol altındaki tesisin karmaşıklığını test platformuna ekleyerek etkili bir platform sağlar. Peki, Hardware In The Loop nedir? İşte, Hardware In The Loop nedir sorusunun detaylı yanıtı… 

Son günlerde birçok kişi Hardware In The Loop nedir sorusuna yanıt aramaya başladı. Kontrol altındaki tesisin karmaşıklığı, ilgili tüm dinamik sistemlerin matematiksel bir gösterimi eklenerek test ve geliştirmeye dahil edilir. Bu matematiksel temsiller “bitki simülasyonu” olarak adlandırılır. Test edilecek gömülü sistem, bu tesis simülasyonu ile etkileşime girer. Peki, Hardware In The Loop nedir? İşte, Hardware In The Loop nedir sorusunun detaylı yanıtı… 

Hardware In The Loop nedir? 

 Donanım içeren simülasyon sistemleri, günümüzde sürekli olarak gelişen ve mühendislerin sık olarak kullanmaya başladığı sistemlerdir. Günümüzde zaman kaybı ve maliyeti azaltmak için donanım içeren simülasyonların kullanımı sürekli artmaktadır. Bu simülasyon sistemleri gerçek donanımları kullanmadan yapılan tasarımları test etme imkanı sunar. Böylece yeni kontrol algoritmaları geliştirilebilir veya, örnek olarak, motorun kendisinde meydana gelebilecek bir hata gözlemlenebilir. 

Donanım içeren simülasyon (HIL) sistemi gerçek elektronik kontrol ünite veya ünitelerini taşıtın gerçek zamanlı modeline bağlamayı içerir. Bu şekilde her bir kontrol ünitesi sistematik şekilde test dilebilir. “Hardware-in-theLoop” kelimesi Türkçe’ye “Donanım içeren Simülasyon” olarak geçmektedir. Bunların haricinde literatürde “Çevrimde Donanımsal Benzetim”, “Donanımla Benzetim” şeklinde kullanımları da mevcuttur. Donanım içeren simülasyonun otomotiv uygulamalarında kullanılmaya başlama tarihi 1980’lere kadar uzanır. 

HIL sistemleri tekil sistem elemanlarının test edilmesi amacıyla daha çok üniversitelerde, araştırma laboratuarlarında ve ileri mühendislik departmanlarında kullanılıyordu. 1990’larda taşıtlarda artan sayıda Elektronik Kontrol ünitelerinin (EKÜ) kullanılmaya başlanması ile birlikte EKÜ’lerin test edilmesi üzerinde daha sık durulan bir durum haline geldi. Artık kontrol ünitelerinin kendisi asıl test edilecek ürün olmuştu. HIL sistemleri sadece ileri mühendislik ve kontrol tasarımında değil aynı zamanda üretim geliştirme safhasında da yaygınlaşarak kullanılmaya başlandı. 1990’lar boyunca taşıtta kullanılan kontrol üniteleri ve dolayısıyla ağ yapılarının sayısı giderek arttı. O zamana kadar ECU’ları test etmek için kullanılan breadboard’lar yetersiz kalmaya başladı. Dolayısıyla bu cihazlar yerini tüm ECU çeşitlerini içeren ECU ağının otomatik testini mümkün kılacak laboratuvar araçlarına (ECU ağına bağlı HIL sistemleri) bıraktı.  

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0