in

iPhone 15 ne zaman tanıtılacak? Özellikleri nasıl olacak?

Apple’ın dört gözle beklenen yeni iPhone serisi iPhone 15 ve iPhone 15 Pro modelleri yakında karşımıza çıkacak. Peki yeni iPhone modelleri hangi özellikleriyle öne çıkacak? iPhone 15 kamerası nasıl olacak? iPhone 15 ne zaman tanıtılacak? İşte iPhone 15 ile ilgili merak ettiğiniz her şey

iPhone 15’e daha birkaç ay var, ancak Apple’ın iPhone serisiyle ilgili sırları saklaması zor çünkü işin içinde çok sayıda farklı tedarikçi var ve bunlardan bazıları bilgi sızdırıyor. İki adet 6.1 inç iPhone ve iki adet 6.7 inç iPhone olmak üzere iPhone 14 modelleriyle aynı boyutlarda toplam dört iPhone 15 modeli bekliyoruz. 6.1 inçlik iPhone’lardan biri standart iPhone 15 olurken, 6.7 inçlik modellerden biri iPhone 15 “Plus” olacak. Diğer 6.1 ve 6.7 inçlik iPhone’lar ise daha üst düzey ve daha pahalı “Pro” modeller olacak.

iPhone 14 serisinde olduğu gibi, ekstra maliyete değmesi için en iyi özellikler iPhone 15 Pro modellerine ayrılacak.

Şimdiye kadarki söylentiler, tüm iPhone 15 modellerinde Lightning bağlantı noktası yerine bir USB-C bağlantı noktası bekleyebileceğimizi ve Dinamik Ada’nın iPhone 15 Pro ve Pro Max’e ek olarak iPhone 15 ve iPhone 15 Plus için de mevcut olacağını gösteriyor. Bu da Apple’ın iPhone X’ten bu yana amiral gemisi iPhone serisinde kullandığı çentiği daha şık ve daha az müdahaleci bir tasarım için kaldıracağı anlamına geliyor.

Apple, geliştirilmekte olan kendi modem yongaları henüz hazır olmadığı için yeni cihazlarda Qualcomm modem yongalarını kullanmayı planlıyor. Standart iPhone 15 modelleri, iPhone 14 Pro modellerinde bulunan A16 çipine yükseltilirken, iPhone 15 Pro modellerinde daha hızlı ve daha verimli 3 nanometre A17 çipleri kullanılacak. Pro modellerde ayrıca titanyum çerçevelere, daha ince çerçevelere ve daha kavisli cihaz kenarlarına sahip bazı küçük tasarım değişikliklerine geçilmesi ve iPhone 15 Pro Max’in gelişmiş yakınlaştırma yetenekleri için periskop lens teknolojisine sahip olması bekleniyor.

iPhone 15 modellerinin fiyatlarının aynı kalması, standart giriş seviyesi 6,1 inçlik cihazın 799 dolardan ve 6,7 inçlik iPhone 15 Plus’ın 899 dolardan başlaması bekleniyor.

iPhone 15 tasarımı

Sızıntılar iPhone 15 modellerinin iPhone 14 modellerine benzeyeceğini, ancak delik kesiminin tüm seriye yayılacağını öne sürüyor. Bu da tüm iPhone 15 modellerinde çentik olmayacağı, bunun yerine iPhone 14 Pro modellerinde tanıtılan Dinamik Ada’nın benimseneceği anlamına geliyor.

Mağazada büyük bir tasarım değişikliği olmadığı için Apple dört model sunmaya devam edecek: 6.1 inç iPhone 15, 6.1 inç iPhone 15 Pro, 6.7 inç iPhone 15 Max ve 6.7 inç iPhone 15 Pro Max. “Pro” modeller daha üst düzey özelliklere sahip olacak ve daha pahalı olacak, standart iPhone 15 modelleri ise daha ucuz olacak.

iPhone 15 ve iPhone 15 Plus için tasarım farklılıkları arasında Lightning portu yerine USB-C portu ve çentikten Dinamik Ada’ya geçiş yer alacak. USB-C bağlantı noktasına ilk bakışımızı iPhone 15 Pro’ya ait olduğu söylenen sızdırılmış bir görselde gördük.

Bir söylenti, iPhone 15’in 6,1 inç yerine 6,2 inç boyutunda olabileceğini öne sürdü, ancak Apple’ın bu değişikliği neden yaptığı net değil. Bilgiler, kılıf üreticileri tarafından yeni cihazlar için kılıflar oluşturmak üzere kullanılan bir CAD çizimine dayanıyordu ve bu kadar küçük bir farkın kılıf tasarımını etkilemeyeceği için bazı verilerin yanlış olması mümkün.

Dinamik Ada’nın yanı sıra, tüm iPhone 15 modelleri, 28nm sürecinde üretilen daha düşük güç tüketimine olanak tanıyan ve sonuçta pil ömrünün uzamasını sağlayabilecek, güç açısından daha verimli bir OLED ekran sürücü çipi ile donatılabilir.

Standart iPhone 15 modelleri, Dinamik Ada’ya geçilmesine rağmen ProMotion teknolojisini veya her zaman açık ekran teknolojisini içermeyecek. Apple bu özellikleri Pro cihazları için ayırmaya devam edecek.

iPhone 15 ve iPhone 15 Pro Dynamic Island’ın entegre yakınlık sensörüne sahip güncellenmiş bir tasarıma sahip olması bekleniyor, ancak bu değişiklik Dynamic Island’ın görünümünde veya işlevselliğinde kayda değer değişikliklere yol açmayacak. Bileşen maliyetlerini değiştirecek ve Apple’ın cihaz maliyetlerini bir miktar düşürmek için yaptığı bir hamle olabilir.

iPhone 15 renk seçenekleri

iPhone 15 modelleri koyu pembe ve açık mavi renk seçenekleriyle sunulabilir. Apple, standart iPhone modellerini genellikle bir dizi parlak renkte sunuyor ve bu yıl da bir istisna değil.

Parlak pembe ve mavi tonlarının standart siyah, beyaz ve PRODUCT(RED) renk seçenekleriyle birlikte sunulması muhtemel.

Touch ID yok

Apple’ın Touch ID’yi ekran altı bir çözüm kullanarak amiral gemisi iPhone’larına geri getirmeyi düşündüğüne dair söylentiler devam etse de, iPhone 15 modellerinin Touch ID içermesi beklenmiyor ve Face ID kullanmaya devam edecek.

Apple ekran altı Face ID özelliği üzerinde çalışıyor ancak bu özellik 2025 yılına kadar hazır olmayacak. Bunun yerine, 2023 yılında iPhone 15, Apple’ın sadece Pro modelleri yerine tüm modellere genişletmesi beklenen Dinamik Ada’yı kullanmaya devam edecek.

Apple, iPhone 15 cihazlarındaki Lightning portunu, Avrupa’da uygulanan yeni düzenlemelere uymasını sağlayacak bir USB-C portuyla değiştiriyor. Bu düzenlemeler Apple’ın Avrupa’da USB-C portlu iPhone’lar üretmesini gerektiriyor, bu nedenle Apple’ın ya dünya çapında bir tasarım değişikliği yapması ya da Avrupa’da satılmak üzere özel iPhone’lar geliştirmesi gerekiyor.

Bloomberg’den Mark Gurman, Apple analisti Ming-Chi Kuo ve diğerlerini içeren güvenilir kaynaklar, Apple’ın şarj amacıyla Lightning portu yerine USB-C portunu benimseyerek değişiklik yapacağını söyledi.

Bu geçişle birlikte Mac, iPhone ve iPad’in tümü USB-C kullanılarak şarj edilecek ve Apple müşterilerinin aygıtlarını tek bir şarj standardıyla şarj etmelerine olanak sağlanacak.

iPhone 15 ve iPhone 15 Pro kamera özellikleri

Apple’ın iPhone 15 modelleri için Sony’nin en son “son teknoloji” görüntü sensörlerini kullanması bekleniyor. Standart sensörlerle karşılaştırıldığında Sony’nin görüntü sensörü, her pikseldeki doygunluk sinyalini iki katına çıkararak daha fazla ışık yakalamasını ve böylece az ve çok pozlamayı azaltmasını sağlıyor. Sensör, güçlü arka aydınlatma söz konusu olduğunda bile portrelerde ve diğer görüntülerde iyileştirmeler yapılmasına olanak tanıyacak.

Sony, fotodiyotları ve transistörleri ayrı katmanlara yerleştirerek daha fazla fotodiyoda olanak tanıyan yarı iletken mimarisini kullanıyor. Tüm iPhone 15 modellerinin yeni sensör teknolojisini kullanıp kullanmayacağı ya da Apple’ın bunu üst düzey “Pro” iPhone 15 modelleriyle sınırlayıp sınırlamayacağı belli değil.

iPhone 15 Pro Max için Periscope Zoom Lens Teknolojisi

Apple’ın iPhone 15 için bir periskop yakınlaştırma lensi kullanma planıyla ilgili söylentileri muhtemelen duymuşsunuzdur, ancak bu lens daha büyük boyutlu iPhone 15 Pro Max ile sınırlı olacak. iPhone 15 Pro standart bir yakınlaştırma lensine sahip olacak ve iPhone 15 modelleri Geniş ve Ultra Geniş lenslerle sınırlı olacak.

Periskop lens teknolojisi, standart bir telefoto lens ile mümkün olanın ötesinde optik yakınlaştırma özellikleri sunarak 5x ve hatta 10x optik yakınlaştırmaya olanak tanıyor. Mevcut Pro modelleri 3x yakınlaştırma ile sınırlı olduğundan, bir periskop lens ile iPhone’un yakınlaştırma yetenekleri önemli ölçüde geliştirilmiş olacak.

Bir periskop lens ile ışık, açılı bir ayna tarafından kameradaki görüntü sensörüne doğru yansıtılır. Yön kayması, dijital zoom ile gelen bulanıklık olmadan gelişmiş optik zoom yetenekleri için “katlanmış” bir telefoto lens sistemi sağlar.

Apple’ın rakibi Samsung, 4x ila 10x optik yakınlaştırma ve 100x’e kadar dijital yakınlaştırma sağlayan periskop lens teknolojisini kullanan akıllı telefonlarla ortaya çıktı. Apple analisti Ming-Chi Kuo, Apple’ın periskop lensi benimsediğinde 6x optik yakınlaştırma teknolojisini uygulayacağına inanıyor.

iPhone 15 işlemci

iPhone 15 Pro modellerinin, Apple tedarikçisi TSMC’nin yeni nesil 3 nanometre düğümü üzerine inşa edilen A serisi çipe sahip ilk modeller olması bekleniyor. 3nm çip teknolojisinin işlem performansını yüzde 10 ila 15 oranında artırırken, güç tüketimini de yüzde 35’e kadar azaltması bekleniyor.

Daha hızlı çipler iPhone 15 Pro ve Pro Max ile sınırlı olacak. iPhone 15 ve iPhone 15 Plus ise ilk olarak iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max’te kullanılan 4 nanometrelik A16 çipini kullanacak.

iPhone 15 ne zaman tanıtılacak?

Apple geleneksel Eylül ayı lansman zaman çizelgesini takip ederse, iPhone 15 modelleri muhtemelen Eylül 2023’te piyasaya sürülecek.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0