in

MKR Coin nedir? MakerDAO ne kadar?  

MKR Coin nedir sorusu son günlerde pek çok kişi tarafından araştırılıyor. MakerDAO, Ethereum blok zincirinde borçlanma, tasarruf ve istikrarlı bir kripto para birimi için teknoloji geliştiren bir kuruluştur. Borsayla ilgilenen kişiler ise MakerDAO ne kadar sorusunu gündemde getirdi. Bu kuruluş, ETH ve MetaMask cüzdanı olan herkesin DAI adı verilen bir stabilcoin biçiminde kendi kendilerine borç vermesine izin veren bir protokol oluşturdu. Rune Christensen, MakerDAO’nun kurucusu ve şu anki CEO’sudur. Peki, MKR Coin nedir, MakerDAO ne kadar? İşte, MKR Coin nedir, MakerDAO ne kadar sorularının detaylı yanıtları… 

Kripto para borsasıyla ilgilenen kişiler MKR Coin nedir sorusunu gündeme getirdi.  MakerDAO’nun akıllı sözleşmelerinde bazı ETH’leri kilitleyerek kullanıcılar belirli miktarda DAI oluşturabilir. Ne kadar çok ETH kilitlenirse, o kadar çok DAI oluşturulabilir. MakerDAO ne kadar sorusu da merak ediliyor. Kullanıcılar, DAI kredileri için teminat görevi gören ETH’lerinin kilidini açmaya hazır olduklarında, bir ücretle birlikte krediyi geri öderler. MakerDAO, Ethereum’da merkezi olmayan finansal sistemin çekirdek katmanını oluşturdu diyebiliriz. Bugünlerde buna “DeFi” deniyor. Peki, MKR Coin nedir, MakerDAO ne kadar? İşte, MKR Coin nedir, MakerDAO ne kadar sorularının detaylı yanıtları… 

MKR Coin nedir? MakerDAO ne kadar?  

Bir kredinin teminatı belirli bir noktanın altına düştüğünde, yani ETH’nin fiyatı ödünç alınan DAI miktarının çok altına düştüğünde, kredi likidasyona tabii tutulur. Diğer bir deyişle, teminat olarak kullanılan ETH, ödünç alınan DAI artı ceza ve ücretlerin geri ödenmesi için satılır. Likidasyon ve tasfiye tehdidi, insanların çok fazla borçlanmasını engelleyerek sistemi istikrarlı tutar. MKR, DAI stablecoin’in ABD dolarına ne kadar yakın olduğuna bağlı olarak oluşturulan veya yakılan bir ERC20 tokenidir. Yeni MKR’nin oluşturulması DAI’nin kararlılığına bağlıdır. DAI sabit kalırsa, daha fazla MKR yakılır ve toplam arz azalır. DAI, bir dolardan çok uzakta dalgalanırsa, toplam arzı artırarak daha fazla MKR oluşturulur. 

MKR ile ne yapabilirsiniz? 

MKR sahipleri, istikrarlı bir MakerDAO sisteminden finansal olarak yararlandıkları için, MakerDAO protokolünün çıkarına en uygun şekilde hareket etmeye teşvik edilirler. Sonuç olarak, MKR sahipleri, protokol tarafından ücretlerin ne kadar yüksekte belirleneceği ve hangi teminat türlerinin teminat olarak kabul edilebileceği gibi yönetim kararlarına oy verebilir. MakerDAO sisteminde, bir MKR tokeni bir oya eşittir, böylece büyük MKR’lere sahip kişiler veya kuruluşlar oylama sonuçları üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir.  

MakerDAO ne kadar? 

MakerDAO, benimsenmesine yardımcı olan bir dizi yüksek profilli ortaklık sayesinde DeFi hareketinin amiral gemisi projelerinden biri haline geldi. Maker bugünkü fiyatı ₺31.545,11 TRY, 24 saatlik işlem hacmi ₺1.470.873.348 TRY. Maker son 24 saatte yüzde düştü. Anlık CoinMarketCap sıralaması #34, piyasa değeri ₺31.276.757.114 TRY. Dolaşımdaki arz 991.493 MKR coin ve maksimum seviyede. 1.005.577 MKR coin.  

Ancak, MakerDAO için her şey her zaman güllük gülistanlık olmadı. Bu alandaki diğer birçok proje gibi, Koronavirüs gibi devasa küresel olayların etkilerine maruz kaldı ve kalıyor. Bu gibi küresel krizlerde, sistemin kararsız hale gelebileceği ve neredeyse kullanılamaz hale gelebileceği anlamına gelir. Ancak bu ekosistemdeki pek çok proje gibi, hala yolun başında sayılırız. MakerDAO bu zorluklarla mücadele edip, daha güçlü hale gelebilir. 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0