in

4 saatte nasıl 8 saat uyunur?

İnsanın yaşam kalitesini arttıran en önemli unsurlardan birisi verimli uyumak. Yetişkin bir insanın ortalama 8 saatlik bir uykuya ihtiyacı vardır. Fakat siz zamanı olmayanlardansanız ve 4 saatte nasıl 8 saat uyunur diye soruyorsanız bu haber tam size göre. İşte 4 saatte nasıl 8 saat uyunur sorusunun yanıtı…

The young beautiful girl sleeping in bed. The clock service is in the foreground

Gün içinde daha az uyumak istiyorsanız veya çok uyumanıza rağmen verim alamıyorsanız bu haber tam size göre… Tarihte 4 saatte nasıl 8 saat uyunur gibi metaforları başaran birçok insan olmuş… Peki, az uyku ile yetinip daha verimli bir yaşam süren insanlar bunu nasıl başarmışlar? Sizler için 4 saatte 8 saat nasıl uyunur sorusunu cevapladık, işte detaylar… 

4 SAATTE NASIL 8 SAAT UYUNUR? 

Uykuyu günde 2 ile 5 saat arası bir süreye düşüren bu uyku çeşidi, günümüzde denizde uzun süre geçiren bot yarışçıları ve astronotlar tarafından kullanılıyor. 

Alışma sürecinde yapılması gereken en önemli şey uyku saatlerine harfiyen uymak. Kestirmeleri kaçırmak ya da fazladan uyumak alışmayı uzatıyor. İlk gün 24 saat uyumayarak başlanıyor. Böylece uyuma isteği tavan yaptırılıyor. Sonraki 2-4 gün boyunca her iki saatte bir 20 dakika uyunuyor. Bu aşamada beyin uykunun kısa süreceğini anlayıp hemen uykuya dalmaya ayarlanıyor. Sonraki 2-6 gün boyunca 20 dakikalık kestirmeler her 4 saatte bire indiriliyor. Ayrıca özellikle alışma döneminde kafein kullanmamak gerekli.   

BAŞARILI İNSANLARIN İLGİNÇ UYKU ALIŞKANLIKLARI 

NIKOLA TESLA 

Gece 12.00’de yatıp, 02.00’de uyanıyordu. Tesla’nın garip uyku düzeni daha 25 yaşındayken sinirsel çöküntü yaşamasına sebep oldu. Neyse ki kendini toparlamayı başardı ve çalışmalarına 38 yıl gibi uzun bir süre daha devam etti. 

THOMAS EDISON 

Edison uykunun zaman kaybı olduğunu düşünüyordu ve mümkün olduğunca az uyumaya çalışıyordu. Benimsediği çok fazlı uyku alışkanlığına göre, günde altı kez yarımşar saatlik şekerlemeler yaparak toplam 3 saat uyuyordu. 

WOLFGANG AMADEUS MOZART 

Mozart genellikle gece 01.00’e kadar beste yapıyordu. Ardından 5 saatlik deliksiz bir uykuya yatıp, saat 06.00’da kalkıyor ve bestelerine kaldığı yerden devam ediyordu. 

SIGMUND FREUD 

Freud gece 12:30’dan 06.30’a kadar yalnızca 6 saat uyuyordu. Bunda kendi kendini yüksek doz kokain ile tedavi etme deneylerinin etkisi olduğu düşünülüyor. Ayrıca sürekli sigara içtiği için, kanser tedavisi kapsamında 33 ameliyat geçirdi. 

VOLTAIRE 

Voltaire, gece 12.00’de yatıp, yalnızca dört saat sonra uyanmayı alışkanlık haline getirmişti. Balzac gibi büyük bir kahve tutkunu olan Voltaire’in günde 40 bardağa kadar kahve içtiği söylenir. 

RICHARD BRANSON 

Günümüzün en büyük başarı öykülerinden birinin başrolünde olan Branson, gece 11:30’dan 05.45’e kadar uyuyor. Her sabah egzersiz yapıyor ve ailesiyle vakit geçiriyor. 

Yorumlar

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0