in

Adidas ayakkabı dağıtıyor mu? Adidas 110.yıl 3000 bedava ayakkabı nedir?

“Adidas is giving away 3000 Free Pair of Shoes” içerikli mesaj WhatsApp üzerinden hızla yayılmaya başladı. Mesajı alanlar ise Adidas ayakkabı dağıtıyor mu? Adidas 110.yıl 3000 bedava ayakkabı nedir? sorusunu araştırmaya başladı. Mesajın Türkçesi “Adidas 110. yıl dönümünü kutlamak için 3000 çift bedava ayakkabı dağıtıyor.” anlamına geliyor. Gerçekten de Adidas ayakkabı dağıtıyor mu? Adidas 110.yıl 3000 bedava ayakkabı nedir ? Yakın geçmişte aynı mesaj 5000 çift ayakkabı şeklinde de yayılmıştı. İşte, Adidas ayakkabı dağıtıyor mu? Adidas 110.yıl 3000 bedava ayakkabı nedir? İşte detaylar… 

WhatsApp’tan yayılmaya başlayan ve Adidas’ın ücretsiz ayakkabı dağıttığıyla ilgili mesajı herkesi harekete geçirdi. Adidas ayakkabı dağıtıyor mu, Adidas 110.yıl 3000 bedava ayakkabı nedir gibi soruların çokça araştırıldığı görülmekte… Öyleyse Adidas ayakkabı dağıtıyor mu? Adidas 110.yıl 3000 bedava ayakkabı nedir?  

ADIDAS AYAKKABI DAĞITIYOR MU? ADIDAS 110.YIL 3000 BEDAVA AYAKKABI NEDİR? 

Mesajda Adidas’ın 110. kuruluş yıl dönümü olduğu belirtiliyor. Ancak Adidas 1949 yılında kurulmuştur. Doğal olarak bu yıl 110. yıl dönümü olması mümkün değil. Mesajın gerçek olmadığının ilk kanıtı bu. 

İkincisi, mesajda yer alan linkte adidas.com adresindeki “i” harfi yerine şapkalı “î” harfi kullanılmış. Bu da ilgili linkin adidas’ın resmi internet sitesine ait olmadığını gösteriyor. Linke tıklandığında adidas.com adresi değil http://xn--adids-m11b.com/shoes/ (tıklamayın) adresi açılıyor. 

Açılan adreste ise reklam ve dolandırıcılık faaliyetlerinde kullanılan ve cihazınıza dosya yüklenmesine neden olan bir takım farklı bağlantılar yer alıyor. 

Özet olarak, WhatsApp veya diğer sosyal medya kanallarından gelen ve scam olarak adlandırılan bu tür mesajlardaki içerikler tamamen gerçek dışıdır ve kullanıcıların bu tür linklere tıklamamaları güvenlikleri açısından çok önemlidir. 

Size de arkadaşlarınızdan “Adidas is giving away 3000 Free Pair of Shoes” şeklinde bir mesaj gelirse, linke tıklamayın ve gönderen arkadaşınızı bu konuda uyarın. 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0