in

Cennet papağanı konuşur mu?

Büyüleyici renkleriyle herkesi kendisine hayran bırakan cennet papağanı konuşur mu sorusu oldukça merak ediliyor. Evde de beslenen cennet papağanı konuşur mu sorusuna cevap arayan kişi sayısı da oldukça fazla. Peki, cennet papağanı konuşur mu? Şimdi, cennet papağanı konuşur mu?

Cennet papağanı konuşur mu sorusu son günlerde birçok kişi tarafından merak ediliyor. Evlerinde bakımını sağlayan insanlar cennet papağanı konuşur mu sorusuna yanıt arıyor. Peki, cennet papağanı konuşur mu? İşte, cennet papağanı konuşur mu sorusunun yanıtı… 

Cennet papağanı konuşur mu? 

Hiper aktiflik eşittir cennet papağanları adeta ve büyüleyici renkleri ile herkesi kendine hayran bırakan, aşık eden cennet papağanlarını hemen hemen herkes konuşturmaya çalışmıştır. Konuşturmak uğruna bin bir türlü yol aramışızdır. Cennet papağanı konuşma yeteneğine sahip bir varlıktır ama diğer papağanlara nazaran fazla konuşmaya yatkın olmadığı aşikâr. 

Bazı Cennet papağanları konuşması mümkün fakat onlarda öyle birkaç kelime söylemekten ötesine gidemezler. Cennet papağanlarının sesleri oldukça tizdir. Cennet papağanları sabahın erken saatlerinde oldukça neşeli bir şekilde ötmeyi çok hoşlanırlar. Bu nedenden dolayı da çok yüksek ve tiz olan sesleri sebebiyle rahatsız bile olmanız yüksek ihtimaldir. Eğer cennet papağanı ile aynı odada uyuyorsanız cennet papağanlarının sesi oldukça tiz ve yüksek çıktığından dolayı sizi rahatsız edebilir. 

Cennet Papağanının Konuşturma 

Cennet papağanlarının konuşma eğitimine gelirsek, size çok iyi alışmış bir cennet papağanının olduğu anlamını çıkarabilirsiniz. Bu eğitimin süreçlerinden ilki ele, kola alıştırmak olduğundan kendini rahat hissettiğinde, kazandığı güven ile sizi daha iyi inceleyecek ve zamanla taklit etmeye çalışacaktır. 

Çok hızlı bir şekilde öğrenen fakat uygulamaya gelindiği zaman da oldukça zorlanan bir kuş türüdür cennet papağanı. Eğer siz papağandan ilgi alakayı eksik etmezseniz oyunculuğu ve tabi ki konuşma yeteneği hızla gelişecektir. Cennet papağanları hızlı bir şekilde kendinize, evinize adapte etmek istiyor iseniz büyük anlamda tek formülü ilgi denilebilir. 

Cennet Papağanı Beslenme 

Doğal ortamında tohumlarla besleniyor. Özel yemleri zor bulunduğundan dolayı muhabbet kuşu veya sultan papağan yemlerini kullanabilirsiniz. Bunun dışında meyve, sebze parçacıkları da verebilirsiniz. 

Cennet Papağının Özellikleri 

Cennet papağanlarının doğal yaşam şartları Afrika’da ki oldukça nemli ve sıcak bölgeler olarak biliniyor. Cennet papağanları nemli ve sıcak bölgelerde rahat ederler, bu alanlardaki bitki tohumları ile besin ihtiyaçlarını tamamlarlar. Hint okyanusunda bulunan adalarda çok fazla sayıda bulunuyorlar. Cennet papağanlarının genellikle ana rengi parlak yeşil tonları ve bu tona yakın renklerdir. 

Baş kısmı kırmızı rengindedir. Papağanların boyun çevresi turuncu ve sarı rengindedir. Sahip oldukları bu renkler dışında farklı renkleriyle de onları görmek mümkündür. Gaga yapıları oldukça keskin ve sivri bir biçime sahiptirler. Son olarak papağanların kuyruk kısımları küt uçludur. 

Cennet Papağanı Ölçüleri 

Boy: 12 ile 27 santim 

Ağırlıkları: 40 ile 60 gram 

Yaşam Süresi: 10 ile 15 yıl 

Cennet Papağının Kafes Seçimi Nasıl Olmalıdır? 

Evlerinde, iş yerlerinde cennet papağanı beslemeyi düşünenler için cennet papağanının seçimini hallettikten sonra en önem taşıyan aşama kesinlikle kafes seçimi denilebilir. Cennet papağanının sağlıklı ve rahat bir yaşam sürdürebilmesi, stresten ortamından uzak kalabilmesi için kafesler oldukça önem taşıyor. Kafes seçiminde ilk olarak kafes papağanların rahat rahat hareket edebileceği kadar geniş olmalıdır. Papağanların için yuvarlak kafesler değil de köşeli tipli kafesler tercih edilmesi gerekiyor. Kafesin genişliğinden sonra telleri de uygun aralık da olmalıdır ve kuşların tırmanması için de yatay tellerinde olması gerekiyor. 

Cennet Papağanlarında Üreme Nasıl Oluyor? 

Ev ortamı içerisinde üremesi daha kolay olan cennet papağanı bu türlerden birisidir. Cennet papağanı diğer papağan türlerine nazaran uygun ev koşulları bulduğu taktirde üremeyi yapabilir. Önemli husus eş seçimi ve burada dikkatli olunması gereken nokta göz bandıdır. Papağanların üreme dönemlerinin geldiğini fark ettiğiniz anda kafese takmanız gerekiyor. Papağanlar genel olarak kırk sekiz saat aralığında yaklaşık beş civarı yumurta yaparlar. Oluşan yavrular yaklaşık kırk beş gün sonra yumurtasından ayrılıp tek başına yaşamını devam ettirebiliyorlar. 

Yorumlar

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0