in

Cuma namazı sadece erkeklere mi farz? 

İslam aleminde önemli bir yer tutan Cuma namazı sadece erkeklere mi farz sorusu gündemdeki yerini aldı. Arama motorlarında çokça aranan Cuma namazı sadece erkeklere mi farz sorusu sosyal medyada da tartışılan bir konu. Peki, Cuma namazı sadece erkeklere mi farz? İşte, Cuma namazı sadece erkeklere mi farz sorusunun yanıtı… 

Cuma namazı sadece erkeklere mi farz sorusu dönem dönem gündeme gelen konulardan biri. İslam aleminde bayram olarak nitelendirildiği için kılınan Cuma namazı sadece erkeklere mi farz sorusu yeniden merak edilmeye başladı. Peki, Cuma namazı sadece erkeklere mi farz? İşte, Cuma namazı sadece erkeklere mi farz sorusunun cevabı… 

Cuma namazı sadece erkeklere mi farz? 

Cuma namazının yolculuk, hastalık, yağmur, çamur, cana ve mala yönelik tehlike gibi mazeretlerin bulunmaması durumunda buluğ çağına gelmiş erkeklere farzdır. Kadınlara Cuma namazının farz olmadığı hükmünde de bütün mezhepler ve müçtehitler aynı görüştedir. Cuma farz olmayan kadınlar, hastalar, yolcular… imkân bulur da camiye giderler ve Cuma namazını kılarlarsa Cumaları sahih olur, artık o günün öğle namazını kılmaları gerekmez.  

Camilerde yer bulunduğu ve başka bir engel de bulunmaması halinde kadınlarımızın cuma namazını kılmalarında büyük fayda söz konusudur. Kadılar kendilerine ayrılan yerlerde ve erkek saflarının arka kısmında bu namazı kılarlar, hutbeyi dinlerler, İslâm ümmetinin bir yarısı olarak ümmet birliğine katılır, gerektiğinde düşünce ve tekliflerini dile getirirler. 

Bugünlerde kadınlara cuma namazının farz olduğunu öne süren ilgili ayetin genellik ifade eden lafzına dayanmışlar, Hz. Peygamber zamanında kadınların da cemaat ve cumaya geldiklerine yönelik söylentiler zikretmişler, bunları iddialarına kanıt olarak göstermişlerdir. 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yükleniyor...

0