in

Fok doğurarak mı çoğalır?

Son günlerde fok doğurarak mı çoğalır sorusu oldukça merak ediliyor. Sevimli deniz canlıları kategorisinde yer alanlar fok doğurarak mı çoğalır sorusunun cevabını sizler için yanıtladık. Peki, fok doğurarak mı çoğalır? İşte, fok doğurarak mı çoğalır sorusunun yanıtı…

Seal on the shore near the Pacific ocean, San Diego, USA

Fok doğurarak mı çoğalır sorusu son günlerde arama motorlarında çok fazla aranıyor. Sevimli hayvan dostlarımızdan biri olan fok doğurarak mı çoğalır sorusunu sizler için yanıtladık. Peki, fok doğurarak mı çoğalır? İşte, fok doğurarak mı çoğalır sorusunun yanıtı… 

Fok doğurarak mı çoğalır? 

Bir kelimeyi tanımlarken ilk kaynağımız her zaman TDK. Sen de araştırmalarında TDK’ye ait web sitesini kullanabilirsin. TDK’ye göre memeli hayvan “memeleri olan, sıcakkanlı, iki akciğerli, kalbinde dört boşluğu olan, vücutları genellikle tüylerle örtülü omurgalı hayvanlar sınıfı” demekmiş.  

Fok balıklar memeli hayvanlardır. Memeli hayvanlar doğurarak çoğalır. Foklar karada ve suda yaşayabilen canlılardır ve derilerinin altı güçlü bir yap tabakası ile kaplıdır. Foklar balıklarla beslenirler. Yavrularını süt ile beslerler ve fokların sütü yüksek oranda yağ içerir, bu nedenle yavruları çabuk ve sağlıklı büyür. 

Memeli hayvanların ortak özellikleri: 

Vücutları senin gibi deri ve tüylerle kaplıymış. Bu, onları iklim şartları ve zorlu yaşam koşullarına karşı korurmuş. Bu tüyler zaman zaman dökülür, yerine yenileri çıkarmış. 

Sert bir iskelet sistemleri varmış. Bu da insanlara benziyormuş. 

Boşaltım organları böbrekleriymiş. 

Akciğerleri, bizim gibi solunum organlarıymış. Ayrıca ses çıkarmaları için onlara yardım eden ses telleri varmış. 

Balina ve deniz inekleri dışında genel olarak 4 bacaklı olurlarmış. Parmakları da en fazla beş tane olurmuş. 

Fark ettiysen insanlara çok benziyor memeli dostlarımız. Mesela çeneleri ve dilleri de varmış. Yalnız bazılarında diş olmazmış. 

Kapalı kan dolaşımı olan memelilerde sistem; kalp, kan ve damarlardan oluşurmuş. Kalplerinde 4 odacık varmış. İkisi karıncık ikisi de kulakçık olarak çalışırmış. 

Belirli bir vücut sıcaklıkları varmış ve bu içinde bulundukları ortama göre değişmezmiş. 

İçtikleri su, sidik keseleri yardımıyla dışarı atılıyormuş. 

Diğer hayvan türlerine göre çok gelişmiş bir beyin sistemleri varmış. 

Yorumlar

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0