in

İncir ağaçları çiçek açar mı? 

Baharın gelmesiyle birlikte çiçek açmaya ve yaz mevsiminde meyve vermeye hazırlanan ağaçlar çiçeklerini göstermeye başladı. Bu evrede çiçek açmayan incir ağaçları çiçek açar mı sorusuyla araştırılmaya başladı. Yaz mevsiminin vazgeçilmez meyveleri arasında yer alan incir, kış aylarında ise kurutularak tüketiliyor. Peki, incir ağaçları çiçek açar mı? İşte, incir ağaçları çiçek açar mı sorusunun detaylı yanıtı… 

Tarihi olaylardan birçok efsaneye kadar uzanan incir ağaçları çiçek açar mı sorusuyla araştırılmaya başladı. Bahar havalarının gelmesiyle çiçek açmaya başlayan ağaçlar, renkli görüntüler oluşturmaya başladı. Fakat bu zamanlarda çiçeğini göstermeyen incir ağaçları çiçek açar mı sorusuyla araştırılıyor. Peki, incir ağaçları çiçek açar mı? İşte incir ağaçları hakkında tüm merak edilenler… 

İncir ağaçları çiçek açar mı? 

İncirler teknik olarak meyve değil, tersyüz edilmiş çiçeklerdir. Bu sebeple halk arasında bilinen çiçek algısının yanı sıra meyveleri çiçek görevi görmektedir. Çiçekleri armut şekilli bir kozanın içinde açar ve daha sonra olgunlaşıp yediğimiz meyvelere dönüşür. Daha sonra her bir çiçek, bir adet bir tohumlu, ‘aken’ adı verilen sert kabuklu bir meyve oluşturur. Her incir birkaç adet akenden oluşur. Yani incir yediğimizde aslında birden çok meyve yemiş oluruz. 

Ama inciri sıra dışı yapan şey sadece bu değil. İncir çiçekleri içeride büyüdüğü için özel bir polenleşme sürecine ihtiyaç duyarlar. Polenleri yayması için rüzgara veya arılara bel bağlayamazlar. İşte bu noktada incir arısı devreye girer. İncirler, genetik malzemesini yayacak incir arısı olmadan türlerini devam ettiremezler. İncir arısı da incir olmadan yaşayamaz çünkü larvalarını buraya bırakır.  

İncir ağacı meyvesi nasıl oluşur? 

İncir ağaçlarında dişi ve erkek çiçekler farklı farklı ağaçlarda bulunur. Bunun nedeni ise dişi incir ağacı çiçeklerinin erkek incir ağacı çiçeklerinden daha önce olgunlaşarak döllenmeye hazır hale gelmesidir. Erkek incir ağacı çiçekleri olgun hale gelene kadar dişi incir ağacı çiçekleri çoktan kendilerini kapatırlar. Bu durumda incir ağacı çiçeklerinin nasıl döllendiğini anlamak imkansızdır. Fakat burada o kadar akıl almaz bir durum var ki bu kadar güzel ve özel bir meyve bir hayvan ve bitkinin ortaklaşa çalışmasından oluşmaktadır. Buna simbiyoz adı verilir. Eğer bu şekilde olmasaydı incir ağacı çiçeklerinden hiç meyve alamıyor olmamız gerekirdi.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0