in

KPSS’de kalem ve silgi veriliyor mu?

KPSS’ de kalem ve silgi veriliyor mu sorusu, her sınavdan önce gündeme geliyor. KPSS Ortaöğretim sınavı 22 Kasım’da yapılacak. Bu sefer de koronavirüs ile mücadele kapsamında alınan önlemler yüzünden KPSS’de kalem ve silgi veriliyor mu sorusu yeniden dikkatleri üzerine çekti. Peki, KPSS’de kalem ve silgi veriliyor mu? İşte tüm detaylar…

Ülkemizde 21 Kasım’dan itibaren başlayan koronavirüs kısıtlamaları bu kez de KPSS sınavına girecek olan adayları arafta bıraktı. ÖSYM tarafından 81 ilde eş zamanlı olarak düzenlenen sınava girecek birçok aday KPSS’de kalem ve silgi veriliyor mu sorusunun cevabını merak ediyor. KPSS’de kalem ve silgi veriliyor mu? KPSS sınav saat kaçta başlayacak? KPSS sınavı kısıtlamalar yüzünden iptal mi edilecek? Sizler için hazırladığımız haberimizde tüm sorularınıza cevap bulacaksınız.  

KPSS’DE KALEM VE SİLGİ DAĞITILIYOR MU? 

Sınavın yapıldığı her bir salona en az bir adet duvar saati, adayların sınavda kullanacakları gereçler (kalem, silgi, kalemtıraş) ile peçete ÖSYM tarafından sağlanacaktır. Adaylar sınava, şeffaf pet şişe içinde su getirebileceklerdir 

Gerekli kimlik kontrolleri tamamlandıktan sonra salon başkanı sınavda uyulacak kuralları adaylara okuyacak, üzerinde adayın fotoğrafı, T.C. Kimlik/Y.U. Numarası, adı ve soyadı bulunan cevap kâğıtları ile içinde iki adet kurşun kalem, silgi, kalemtıraş ve peçete bulunan kutuların dağıtılmasını sağlayacaktır. 

Kalem dışında metal aksamlı malzeme kullanacak olan adaylar ise, sınav merkezinde ÖSYM tarafından hazırlanacak her türlü kablolu-kablosuz iletişimi kesilmiş sınav salonlarında sınava alınacaklardır. 

Tahta ve Beyaz Tahta Kalemi kullanan adaylar, tercih ettikleri sınav merkezinde engelli salonlarında sınava alınacaklardır. Bu malzemesi metal parça içerenler ile okuyucu talep eden adaylar ise, sınav merkezinde ÖSYM tarafından hazırlanacak her türlü kablolu-kablosuz iletişimi kesilmiş sınav salonlarında sınava alınacaklardır. 

KPSS Ortaöğretim sınavı 22 Kasım Pazar günü saat 10.15’te yurt genelinde gerçekleşecek. 

ÖSYM Başkanı Halis Aygün, pazar günü yapılacak sınav özelinde şu bilgileri aktardı; 

“İçişleri Bakanlığı Koronavirüs Salgını Yeni Tedbirler Genelgesine göre;Başkanlığımız tarafından yapılacak sınavlara katılacağını (Sınava Giriş Belgeleri ile) belgeleyen adaylar ile Sınav Görevlileri sınav günlerinde sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulacaktır.” 

SINAV SALONUNA GETİRİLMESİ YASAK OLAN MATERYALLER 

Sınav binalarında hiçbir eşya emanete alınmayacağından adayların sınav binalarına, 

Çanta, cüzdan, cep telefonu, saat (kol saati ve her türlü saat), kablosuz iletişim sağlayan bluetooth vb. cihazlarla; kulaklık, kolye, küpe, yüzük (halka alyans hariç), bilezik, broş ve diğer takılarla; anahtarlık, her türlü araç anahtarı, plastik ve metal içerikli eşyalarla (başörtü için kullanılan boncuklu/boncuksuz toplu iğne, para, anahtarlıksız basit anahtar, ulaşım kartı, basit tokalı kemer, basit tel toka ve basit piercing (taşsız, metal top veya sivri uçlu) hariç), her türlü elektronik/mekanik cihazla ve çağrı cihazı, telsiz, fotoğraf makinesi vb. araçlarla, her türlü plastik ve güneş gözlüğü dâhil cam eşyayla (şeffaf/numaralı gözlük hariç), banka/kredi kartı vb. kartlarla, 

Cep bilgisayarı, saat, sözlük işlevi olan elektronik cihaz, hesap makinesi vb. her türlü bilgisayar özelliği bulunan cihazlarla, her türlü delici ve kesici alet, ateşli silah ve benzeri teçhizatla, kalem, silgi, kalemtıraş, her türlü müsvedde kâğıdı, defter, kitap, ders notu, sözlük, dergi, gazete vb. yayınlar, pergel, açıölçer, cetvel, hesap makinesi vb. araçlarla, bandajı çıkarılmış şeffaf pet şişe içerisinde su hariç içecek, yiyecek vb. gıda/tüketim maddeleriyle, ilaç, alçı, sargı bezi, koltuk değneği vb. sağlık malzemeleri ve araçlarla gelmeleri kesinlikle yasaktır. 

Yorumlar

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0