in

Rögar kapakları neden yuvarlak?

Hemen her sokakta ve caddede karşımıza çıkan ve hayati bir rolü olan rögar kapaklarının genelde yuvarlak olduğu dikkatinizi çekmiştir. Peki rögar kapakları neden yuvarlaktır? Neden kare şeklinde rögar kapağı yok? Bu tasarımın ardında özel bir neden mi var? İşte ayrıntılar…

Rögar kapaklarının yuvarlak olması dikkatinizi çekmiştir. Kanalizasyon kapağının yuvarlak olması elbette tesadüf değil ve ardında yatan önemli bir neden var. Dünyada da Türkiye’de de durum farklı değil. Peki rögar kapaklarının yuvarlak olması neden kaynaklanıyor?

Bazı iş görüşmelerinde dahi rögar kapaklarının neden yuvarlak olduğu çalışan adaylarına soruluyor. Yanıtını bilenlerin ise iş görüşmesinde avantajlı bir konuma geçtiği bir gerçek. Rögar kapaklarının yuvarlak olmasında elbette bir mantık var.

Kanalizasyon kapağının ya da rögar kapaklarının yuvarlak olmasının nedeni kapağın etrafındaki toprak basıncına karşı dayanıklılığı artırmak. Yani yuvarlak tasarım, basınca karşı en uygun şekil olarak biliniyor.

Ayrıca dikdörtgen kapak üretmektense yuvarlak kapak üretmek daha kolay bir işlemdir ve üretim sürecini kolaylaştırır. Kapaklar son derece ağır olduğu için en kolay taşınabilir ve hareket ettirilebilir şekil yuvarlaktır. Yuvarlak şekil ayrıca boşluğa daha kolay yerleştirilebilir.

Kanalizasyon ve rögar kapaklarının yuvarlak olmasının en büyük sebebi ise yuvarlak şekillerin aynı boyutta olan deliklerden aşağı düşmemesidir. Kapağı tutan kenarlık düşmeyi tamamen imkansız hale getirir çünkü kapak her zaman delikten daha geniştir.

Kare ve dikdörtgen kapak çaprazlama şekilde deliğe düşebilir. Aynı durum yuvarlak kapak için geçerli değildir.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yükleniyor...

0