in

Tacikler Türk mü? Tacikistan Türk kökenli bir devlet mi?

Tacikistan, bir dönem Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (SSCB) bünyesinde yer almış, ancak birliğin dağılmasının ardından kendi bağımsızlığına kavuşmuştur. Taciklerin Türk olduğu kanısı, birçok kişinin gündeminde yer alsa da, bu ülkede yaşayanların kökenleri İran’a dayanmaktadır. Ancak bu durum onların Türk kültüründen uzaklaşmaları ve Türkçe kelimelerden soyutlanmalarına engel olmamıştır. TACİKİSTAN TÜRK KÖKENLİ DEĞİL Mİ? Sovyetlerden ayrılan bir Asya ülkesi. Taciklerin kökeni diğer dört Orta Asya devletinden farklı olarak Türk değil Fars (İran) asıllıdır. Tacikçe, Farsça’nın bir koludur. Ülkede Taciklerden başka Özbek Türkleri, Türkmen Türkleri ve Kırgız Türkleri de bulunur. Çoğunluk İslam dinindendir. Hristiyan azınlık çoğunlukla Ruslardan oluşmuştur. 2018 yılında Tacikistan’daki etnik yapı şu şekilde sıralanmıştır; % 80 Tacik, % 15,3 Özbek, % 1,1 Rus, % 1,1 Kırgız, % 2,6 diğer   TÜRKÇE’DEN ETKİLER Tacikistan, Türk kültür coğrafyası açısından önemli bir yere sahiptir. Derî Farsça (Eski Farsça), Modern Farsça ve Özbek Türkçesinden etkiler taşıyan Tacikçe’de pek çok Türkçe kelime de bulunmaktadır. Uzun yıllar Türk devlet ve hanlarının hüküm sürdüğü bir coğrafyada bulunan Tacikistan’da yedi milyonu aşkın nüfusun büyük oranı Özbek Türk’üdür. Bugün Tacikistan’da, çoğunluk itibariyle kökeni Derî Farsçasına dayanan, ancak Özbek Türkçesi, Modern Farsça ve Rusça’dan etkilenmiş bir dil olan Tacikçe konuşulmaktadır.

Tacikistan, bir dönem Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (SSCB) bünyesinde yer almış, ancak birliğin dağılmasının ardından kendi bağımsızlığına kavuşmuştur. Taciklerin Türk olduğu kanısı, birçok kişinin gündeminde yer alsa da, bu ülkede yaşayanların kökenleri İran’a dayanmaktadır. Ancak bu durum onların Türk kültüründen uzaklaşmaları ve Türkçe kelimelerden soyutlanmalarına engel olmamıştır.

TACİKİSTAN TÜRK KÖKENLİ DEĞİL Mİ?

Sovyetlerden ayrılan bir Asya ülkesi. Taciklerin kökeni diğer dört Orta Asya devletinden farklı olarak Türk değil Fars (İran) asıllıdır. Tacikçe, Farsça’nın bir koludur. Ülkede Taciklerden başka Özbek Türkleri, Türkmen Türkleri ve Kırgız Türkleri de bulunur. Çoğunluk İslam dinindendir. Hristiyan azınlık çoğunlukla Ruslardan oluşmuştur.

2018 yılında Tacikistan’daki etnik yapı şu şekilde sıralanmıştır;

% 80 Tacik, % 15,3 Özbek, % 1,1 Rus, % 1,1 Kırgız, % 2,6 diğer

 

TÜRKÇE’DEN ETKİLER

Tacikistan, Türk kültür coğrafyası açısından önemli bir yere sahiptir. Derî Farsça (Eski Farsça), Modern Farsça ve Özbek Türkçesinden etkiler taşıyan Tacikçe’de pek çok Türkçe kelime de bulunmaktadır.

Uzun yıllar Türk devlet ve hanlarının hüküm sürdüğü bir coğrafyada bulunan Tacikistan’da yedi milyonu aşkın
nüfusun büyük oranı Özbek Türk’üdür. Bugün Tacikistan’da, çoğunluk itibariyle kökeni Derî Farsçasına dayanan, ancak Özbek Türkçesi, Modern Farsça ve Rusça’dan etkilenmiş bir dil olan Tacikçe konuşulmaktadır.

Yorumlar

Leave a Reply
  1. tacikistan türktür irran bir milletmiki iran olsun zaten iranıda elam türk devletleri den buyana halen iranı m-ö 4500 yıldır iranı yöneten yine türk medeniyetleri yönetmiştir persleride ruslar kurmuştur rusyanın penza perm bölgesinde kurulmuştur ahamenişler yunan rumlar bizanslar latinler kurmuştur yani iran bir medeniyet değil islamda tek sınırsız sayısız medeniyetler kuran tek ülkeler kuran türklerdir kürtlerdir zazalardır yezidilerdir alevilerdeir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0