in

Tuzlu su homojen mi?

Homojen ve heterojen karışımlar ortaokul öğrencilerinin yanı sıra büyük bir çoğunluk tarafından araştırılıyor. Fen bilgisi dersi müfredatında yer alan konu tuzlu su homojen mi sorusuyla gündemde. Sosyal medyada da çokça konuşulan tuzlu su homojen mi sorusunu sizler için yanıtladık. İşte, tuzlu su homojen mi sorusunun cevabı…

Homojen ve heterojen karışımlar büyük bir çoğunluk tarafından karıştırılmaya devam ederken tuzlu su homojen mi sorusu da tartışılıyor. Ortaokul ve lise müfredatında yer alan konu şimdilerde ise tuzlu su homojen mi sorusuyla gündemde. Peki, homojen nedir, heterojen nedir, tuzlu su homojen mi? İşte, tüm detaylar… 

Tuzlu su homojen mi? 

Homojen karışım ya da türdeş karışım, her yerinde aynı özellik gösteren karışımlardır. Heterojen karışım ise bunun tam tersi özelliklere sahip karışımlardır. 

Aynı veya birbirine yakın değerleri/nitelikleri içeren bir bütünlüğü tanımlamak için kullanılmaktadır. Bu bütünlük aynı/yakın değerlere sahip olup, çevresinden yoğunluk olarak farklılaşır ve bu sayede kolayca tanımlanabilmektedir. Grup, içinde yer alan nesne veya verilerin tamamının veya çoğunun benzer veya aynı olduğu durumlarda homojen grup olarak tanımlanır. 

Madde dağılımı ve özellikleri her yerinde aynı olan kimyasal karışımlara da Homojen Karışım adı verilmektedir (örneğin: çözeltiler, alaşımlar, gaz karışımları, vb.). Bu tür homojen karışımlarda karışan madde çeşitleri gözle ayırt edilemezler.  

Homojene: Tuzlu su, alkollü su, çeşme suyu ile içerisinde bulunduğumuz ve soluduğumuz hava da birer örnektir.  

Heterojen: Zeytin Yağ ve su, Çamur ile su. Şunu kısaca anlatmak gerekirse benzer karakterlere veya yapıya sahip olan olarak tanımlarız. 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0