in

ÜzgünÜzgün ŞaşkınŞaşkın ara tatilara tatil

Okullar 4 gün olacak mı (2022)?

Okullar 4 gün mü olacak sorusunun yanıtı hem veliler hem de öğrenciler tarafından aranan konular arasında yer alıyor. İngiltere’de hafta içi ve haftada 5 gün olmak üzere eğitim almak üzere okullara giden öğrenciler, yeni kararın alınması halinde eğitimlerini 4 gün üzerinden devam ettirecek. Bu haberin gündeme gelmesinin ardından Türkiye’de de eğitimin 4 gün olup, olmayacağı merak konusu oldu.

Avrupa’da yeni bir sistem hayata geçmeye hazırlanıyor. Haftalık 5 gün olan çalışma günleri 4 güne düşürüldü. Bu gelişmenin ardından eğitim sisteminin de gün bazında azaltılması gündeme gelirken konu hakkında çok sayıda karşıt görüş ortaya çıktı.

İzlanda’nın ardından İngiltere de haftada 4 gün okula gidilmesine yönelik hazırlıklarına hız verirken gündemdeki konu halk tarafından destek görmedi. İngiltere Okul ve Kolej Liderleri Derneği, artan maliyetler nedeniyle bu düzenlemeyi desteklediklerini açıklarken veliler bu görüşe sıcak bakmıyor.

Ülkedeki okulların yarısından fazlasında işten çıkarmaların gündemde olduğu hatırlatılan Dernek açıklamasında, 630 okul yetkilisiyle görüşüldüğü, okulların yüzde 60’ının tasarruf amacıyla öğretim gün sayısını dörde indirilmesini desteklediği belirtildi.

4 GÜN OKUL UYGULAMASINA TEPKİLER ARTTI

Haftada dört gün okul uygulamasını destekleyenler, enerji fiyatlarındaki artışın okullara yılda 500 bin pounda varan yükler getirdiğine işaret etti ve 4 gün öğretimin enerji tasarrufuna da katkıda bulunacağını savundu.

Plana en şiddetli eleştiriler ise velilerden geliyor. Böyle bir kararın çocukların öğreniminde olumsuz sonuçları olabileceğini savunuyorlar.

TÜRKİYE’DE OKULLAR 4 GÜN OLACAK MI?

İnternette yayılan haberlerin ardından bir çok veli ve öğrenci aslında Avrupa’da çıkan haberlerin etkisiyle ülkemizde okulların 4 gün olup, olmayacağını merak ediyor. Fakat, MEB ve diğer kurumların konu hakkında hiç bir açıklaması yok. Bu neden ülke gündeminde böyle bir durum söz konusu olmamakla birlikte açıklanan eğitim programları da aynı şekilde devam etmekte.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yükleniyor...

0