in

Mars Dünya’dan büyük mü? 

İnsanlık tarihinin ilerleyen zamanlarında yeni evimiz olabilecek özelliklere sahip olduğu düşünülen Mars Dünya’dan büyük mü sorusuyla gündeme geldi. Bilindiği üzere Mars, Güneş Sistemi’nin dördüncü gezegeni. Yüzeyindeki yaygın demir oksitten dolayı kızılımsı bir görünüme sahip olduğu için “Kızıl Gezegen” de denmekte. Peki, Mars Dünya’dan büyük mü? İşte, yaşam kalitesinin hızla araştırıldığı gezegen Mars Dünya’dan büyük mü sorusunun detaylı cevabı… 

Son yıllarda Kızıl Gezegen Mars’a yönelik çalışmalar hız kazandı. Bu sebeple pek çok kişi de Mars Dünya’dan büyük mü sorusunu gündeme getirdi. Bilim insanları bir gün bu gezegende insan kolonilerinin kurulabileceğini söylüyor. Peki, Mars Dünya’dan büyük mü? İşte, Mars Dünya’dan büyük mü sorusunun detaylı yanıtı… 

Mars Dünya’dan büyük mü? 

İnce bir atmosferi olan Mars gerek Ay’daki gibi meteor kraterlerini, gerekse Dünya’daki gibi volkan, vadi, çöl ve kutup bölgelerini içeren çehresiyle bir yerbenzeri gezegendir. Ayrıca dönme periyodu ve mevsim dönemleri Dünya’nınkine çok benzer. 2 adet uydusu bulunmaktadır. Mars’taki Olimpos Dağı (Olympus Mons), Güneş Sistemi’nde bilinen en yüksek dağdır ve Marineris Vadisi (Valles Marineris) adı verilen kanyon en büyük kanyondur. Ayrıca Haziran 2008’de Nature dergisinde yayımlanan üç makalede açıklandığı gibi, Mars’ın kuzey yarımküresinde 10.600 km uzunluğunda ve 8.500 km genişliğindeki dev bir meteor kraterinin varlığı saptanmıştır. Bu krater, bugüne kadar keşfedilmiş en büyük meteor kraterinin (Ay’ın güney kutbu kısmındaki Atkien Havzası) dört misli büyüklüğündeydi. 

Mars ve Dünya arasındaki farklılıklar nelerdir? 

Mars’ın yarıçapı Dünya’nınkinin yaklaşık yarısı kadardır. Yani Dünya, Mars’tan çok daha büyük bir gezegendir. Yoğunluğu Dünya’nınkinden daha az olup, hacmi Dünya’nın hacminin %15’i, kütlesi ise Dünya’nınkinin %11’i kadardır. Mars’ın Merkür’den daha büyük ve daha ağır olmasına karşılık, Merkür ondan daha yoğundur. Bu yüzden Merkür’ün yüzeyindeki yerçekimi Mars’ınkinden daha fazladır. Mars, boyutu, kütlesi ve yüzeyindeki yerçekimi bakımından Dünya ile Ay arasında yer alır. Mars yüzeyinin kızıl-turuncu görünümü hematit ya da pas adıyla tanınan demiroksitten (Fe2O3) kaynaklanır.  

Mars’ın Güneş’e uzaklığı 228,6 milyon kilometredir. Dünya 149,6 milyon kilometreyle Güneş’e daha yakındır. Bu, Mars’ın Dünya’nınkine göre çok daha ince olan atmosferiyle birleşince Kızıl Gezegen’in Mavi Gezegen’den daha soğuk olmasına neden olur. Mars’ın ortalama sıcaklığı yaklaşık -63 derece, Dünya’nın ise yaklaşık 13 derecedir. Mars, Güneş’in çevresinde saatte yaklaşık 87 bin kilometre hızla dolanırken Dünya’nın hızı saatte ortalama 107 bin kilometredir. Dünya bildiğiniz gibi Güneş’in çevresindeki bir turunu 365 günde tamamlar. Mars’ın bu yolculuğu 687 Dünya günü sürer. Dünya hacim yarışında da Mars’ı geride bırakır. Mars’ın 6 bin 791 kilometrelik çapı, Dünya’nın 12 bin 755 kilometrelik çapının neredeyse yarısı kadardır. Mars’ta kütle çekim kuvveti de daha azdır. Bundan dolayı Dünya’da 45 kilogram olan bir nesne bu gezegende tartılsa yaklaşık 17 kilogram gelir. 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0