in

Amfibik uçak nedir, kaç ton su alır?

Ülkemizde neredeyse bir haftadır tek bir gündem bulunuyor. Bu gündemde Türkiye’nin güney kıyılarının büyük bir hızla kül olması. Ortaya çıkan yangın hala kontrol altına alınabilmiş değil. Yangın için kullanılan amfibik uçaklar internette çok fazla araştırılıyor. İnsanlar bu uçakların ne işe yaradığını ve kaç ton su aldığını merak ediyor. Peki amfibik uçak nedir? Kaç ton su alır?

Son zamanlarda Türkiye’nin güney kısmında ortaya çıkan ve hızla yayılmaya devam eden yangınlar hala kontrol altına alınabilmiş değil. Bundan dolayı birçok iddia ortaya atıldı. Bu iddiaların başında yangın söndürme uçakları ve helikopterler yer alıyor. Bakanların yaptıkları açıklamalardan dolayı oldukça gündem olmuş bu uçak ve helikopterlerin ne olduğunu insanlar oldukça çok merak ediyor. Birçok insan internette “Amfibik uçak nedir? Kaç ton su alır?” sorusunun cevabını arıyor.

Amfibik uçak denize inebilen ve denizden su doldurarak yangınları söndürmek için kullanılan uçaklara denmektedir. Bu uçaklar çok fazla su taşıdığı için büyük yangınları durdurmak için en önemli araçlardandır. Çünkü hem uçak havadan bir su boşalttığı için hem de oldukça büyük bir alanı söndürebildiği için erken müdahale yapılırsa yangın yayılmadan önlenebilir. Hal böyle olunca amfibik uçaklar yangınlar için oldukça önemli bir konumda yer alıyor.

Bu uçakların kaç ton su alabildiğine gelecek olursak modellerine ve boyutlarına göre bu oran değişiyor. 1970’li yıllarda kullanılan ve günümüzde Türk Hava Kurumuna ait olan CL-215 numaralı amfibik uçaklar 4.5 ton su taşıyabilmektedir. Bu uçaklar 1 saat boyunca 2 kere su ikmali yapabilir. Daha fazla su taşıyan ve ikmal yapabilen amfibik uçak modelleri de bulunmaktadır.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0