in

Devlet Nişanı nedir?

Son zamanlarda birçok kişi tarafından Türkiye Cumhuriyeti Devlet Nişanı oldukça çok merak edilmeye başlandı. Nişanın kimlere verildiği, nasıl verildiğini ve ne anlama geldiğini merak eden insanlar internete başvurdu. Peki Devlet Nişanı nedir? Kimlere verilir? Kim verebilir? Ne anlama gelmektedir?

Birçok ülkenin kendine ait nişanları bulunmaktadır. Bu nişanlar aslında devletler arası rozetler gibi diyebiliriz. Sadece bu nişanları devletler vermektedir. Her ülkenin kendine ait nişanları, madalyaları bulunmaktadır. Bu madalyalar üstün başarı gösterilen insanlara veya başka önemli işler için verilebilir.

Son zamanlarda da Türkiye Cumhuriyeti Devlet Nişanı insanlar tarafından oldukça çok merak ediliyor. Cumhurbaşkanı’nın isteği ile verilen bu nişan Türkiye Cumhuriyeti ve verilen kişinin mensup olduğu devlet arasında dostça ilişkinin geliştirilmesi için verilmektedir. Milletleri yakınlaştırma isteğinden dolayı verilen bu nişan ilk olarak 7 Ağustos 1988’de kabul edilmiştir. Aslında “Devlet Madalya ve Nişanları Yönetmeliği” içerisinde birçok nişan ve madalya bulunmaktadır.

Bu madalyalardan biri olan Türkiye Cumhuriyeti Devlet Nişanı ilk olarak Polonyalı Lech Wałęsa’ya verilmiştir. 14 Temmuz 1994 yılında verilen bu nişandan günümüze kadar bu nişandan toplam 29 tane verilmiştir. Bir üst rütbesi olmayan bu nişanın son verilişi ise 27 Aralık 2017 Tarihinde Tunuslu El-Beci Kaid es-Sibsi’ye verilmiştir.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0