in

Takyon nedir ve ne demek?

Son zamanlarda birçok insan tarafından ışık hızından daha hızlı gittiği varsayılan Takyon isimli parçacıkların ne olduğu oldukça çok merak ediliyor. İnsanlar Takyon’ların ne demek olduğunu ve nasıl ışık hızından hızlı gittiğini merak ediyor. Peki Takyon nedir ve ne demek?

Hepimiz ilk okul fen derslerinden hatırlayacağımız üzere ışık hızını biliyoruzdur. Oldukça hızlı ilerleyen ışık hızını geçmek günümüz teknolojileri ile henüz mümkün değil. Eğer bir gün mümkün olacaksa birçok bilim insanı tarafından insanlık için dönüm noktası olacağı söyleniyor.

Şüphesiz ışık hızını geçen araçlar icat ettiğimizde uzayın farklı yerlerine artık gidebiliriz. Hal böyle olunca birçok insan tarafından bu ışık hızını geçtiği düşünülen Takyon isimli atom altı parçacıkları oldukça çok merak ediliyor. Takyon kelimesinin anlamına baktığımızda atik, hızlı olduğunu görmekteyiz.

Takyon parçacığı ile ilgili henüz insanlık somut bir bilgi bulabilmiş değil. Bundan dolayı Takyon’larla ilgili bütün bilgilerimiz varsayım olarak ilerliyor. İlk olarak George Sudarshan ve bazı fizikçiler tarafından ortaya atılan bu atom altı parçacıkların var olduğunu düşünme nedenimizin altında Bradyon ve Lukson isimli parçacıklar yatıyor. Bu iki parçacıklardan Luksonlar ışık hızında hareket ediyorlar.

Bradyonlar ise ışık hızının hemen altında hareket etmektedirler. Bundan dolayı da bunların ikisini tamamlayan bir parçacığın olduğu düşünülüyor. Ancak dediğimiz gibi henüz keşfedilmiş değil. Bundan dolayı da sadece bu bir varsayım olarak kalıyor. Eğer gerçekten böyle bir parçacık keşfedilirse bütün evrende bildiğimiz kuralların değişeceği anlamına geliyor. Ancak fizikçilerin büyük bir kısmı Takyon parçacıklarının var olabileceğini düşünmüyor.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0