in

Ekmel varlık nedir?

Son zamanlarda birçok insan tarafından ekmel varlığın ne demek olduğunu ve ne olduğunu merak etmeye başladı. Bundan dolayı da insanlar internette ekmel varlık hakkında araştırma yapıyor. Bizde sizler için haberimizde ekmel varlığın ne olduğunu açıkladık. Gelin hep beraber bakalım.

Ekmel kelimesinin Osmanlıcada anlamına baktığımız zaman, “mükemmel, en kamil, eksiği olmayan” anlamına geldiğini görmekteyiz. Ekmel varlık ise bu özelliklere sahip olan varlık olarak karşımıza çıkmakta. Yani tanımdan da anlayacağınız üzere ekmel varlık, tanrıdır. Müslümanlık dinine göre ise bu varlık Allah’tır. Felsefede Allah’ın yani tanrının var olduğunu kanıtlamak için ontolojik deliller öne sürülmüştür.

Bu delillerin diğer adı “Ekmel Deliller”dir. Bu deliller ilk olarak İbn-i Sina tarafından kullanılmıştır. İlerleyen zamanlarda Farabi ve Descartes’de bu fikirleri kullanmıştır. Bu delillere göre tanrının varlığı mantık çerçevesinde açıklanmaya çalışılır. İslam dinine göre ekmel varlık delili, evrende bulunan her şeyin belirli bir ölçüde eksiklik, zayıflık bulundurmasıdır. Bu varlıkların zayıflıklarını kapatılmasına uğraşılması Allah’ın varlığına kanıt olarak gösterilmiştir.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0