in

Gadir Hum bayramı ne zaman 2021-2022?

Kurban Bayramından sonra Şii Müslümanlar tarafından kutlanan Gadir Hum bayramının tam olarak ne zaman olduğu birçok kişi tarafından oldukça çok merak ediliyor. İnsanlar internette Gadir Hum bayramının bu sene ne zaman olduğunu araştırıyor. Peki Gadir Hum bayramı ne zaman?

Bu sene kutlanacak olan bayramların bir başka önemi bulunuyor. Çünkü bu sene bayramlar son iki senenin ardından yasaksız bir şekilde kutlanacak. Hal böyle olunca insanlarda dört gözle bekliyor diyebiliriz. Ülkemizde çok fazla bilinmese de Şii Müslümanların kutladığı Gadir Hum bayramının ne zaman olduğu oldukça çok merak ediliyor. Kurban Bayramı’ndan hemen sonra kutlanan bu bayram bu yıl 28-29 Temmuz tarihlerinde kutlanacak.

Şii inancına göre Hz. Muhammed kendinden sonra Hz. Ali’yi halef olarak tayin etmiştir. Bundan dolayı da Şii Müslümanlar bu bayramı kutlamaktadır. Gadir Hum’un ismi ise eski zamanlarda Medine ve Mekke şehirleri arasında bulunan bir nehrin adıdır. Bu bayramda Şii Müslümanlar, oruç tutar, Hz Ali’yi ziyaret eder, Nubde ve sığınma duasını okur ve öğle namazından yarım saat önce iki rekat namaz kutlarlar.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0