in

Kritik düşünme nedir?

Son zamanlarda birçok insan tarafından Kritik Düşünme’nin ne demek olduğu internette araştırılıyor. İnsanlar Kritik Düşünme’nin ne anlama geldiğini merak ediyor. Peki Kritik Düşünme nedir? Ne anlama gelmektedir? Nasıl bir düşünme tarzıdır? İşte bütün detaylarıyla haberimizde…

Kritik düşünme aslında daha yaygın olarak “Eleştirisel düşünme” şeklinde bilinmektedir. Sokrates’e kadar dayanan bu düşünme yolunda, akıl yürütme, analiz ve değerlendirme gibi zihinsel süreçler bulunmaktadır. Bu zihinsel süreçleri kullanarak bilgiye ulaşmak amaçlanmıştır. Bu düşünme türünde genel olarak sadece olumsuz yönlerin söylendiğine dair bir algı bulunmaktadır. Ancak eleştirisel yani kritik düşünmede aslında hem olumsuz hem de olumlu yanları ortaya çıkarılmaktadır. Yani bir konunun hem iyi hem de kötü yanları değerlendirilir.

Eleştirisel düşünmeyi hayatınızın her alanında kullanabilirsiniz. Bu sayede hayatta karşınıza çıkan kararlarda daha doğru seçeneği seçebilirsiniz. Örnek verecek olursak bir iş teklifi geldiğini düşünelim. Bu iş teklifini kabul edip, etmeme arasında kaldıysanız ani bir karar vermeden ilk önce olumlu ve olumsuz yanlarını değerlendirmelisiniz. Bu değerlendirmeyi yaptığınızda siz eleştirisel düşünme yapmış olursunuz. Birçok kişiye göre daha doğru kararlar vermek için insanlar eleştirisel düşünme yapmalı. Çünkü eleştirisel düşünme size o olayla ilgili farklı bir gözden bakma olanağı sunmaktadır. Bu sayede de kararlarınız daha doğru olacaktır.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0