in

Leyla Şıxlinskaya kimdir?

Son zamanlarda birçok kişi tarafından Leyla Şıxlinskaya’ın kim olduğu oldukça çok merak ediliyor. Birçok kişi Leyla Şıxlinskaya’nın kim olduğunu internette araştırıyor. Peki Azerbaycanlı sanatçı Leyla Şıxlinskaya kimdir?

Azerbaycan devleti ile kardeş ülke olduğumuzdan dolayı iki halk birbirlerini oldukça fazla sevmektedir. Bundan dolayı da çeşitli sanatçılar, diziler, filmler iki ülkede de popüler olabiliyor. Son zamanlarda da Azerbaycanlı sanatçı Leyla Şıxlinskaya, Türkiye’de oldukça çok merak edilmeye başlandı.

İnternette çok fazla araştırılan Leyla Şıxlinskaya, 12 Haziran 1947 tarihinde Moskova’da doğmuştur. Bale okuluna gittikten sonra GİTİS-in Tiyatro fakültesinden mezun olan Leyla Şıxlinskaya, ilk kez “Arşın Mal Alan” isimli filmde yer almıştır. Tiyatro oyunculuğunun yanı sıra aynı zamanda öğretmen olan Leyla Şıxlinskaya, Sovyet Sosyalistler Birliği’nin olimpik jimnastik takımlarında çalışmıştır.

Uzun yıllar boyunca Moskova’da bulunan Bolşoy Tiyatro’sunda koreografi üzerine dersler vermiştir. Azerbaycan’da ise birçok makalesi bulunmaktadır. 100’den fazla bale tarihi ve koreografi konusunda makale yazmıştır. 1992 yılından bu zamana kadar Moskova’da bulunan Sheila Deneysel Bale Merkezi’nde sanat yönetmenliği yapmaktadır.

Leyla Şıxlinskaya, aynı zamanda Azerbaycan’da bulunan ilk özel kliniklerden birinin kurucusudur. 1987 yılında Sanat Adayı ve Sanat Doktoru derecesini almıştır. 1993 yılında Azerbaycan devleti tarafından Onurlu Sanatçı ve Halk Sanatçısı gibi büyük unvanlar Leyla Şıxlinskaya’ya verilmiştir.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0