in

Umay Ana kimdir?

Birçok eski toplulukların olduğu gibi Türklerinde mitolojileri bulunmaktadır. Bu mitolojilerde yer alan Umay Ana son zamanlarda birçok insan tarafından oldukça çok merak ediliyor. Bundan dolayı da insanlar internette araştırma yapıyor. Arama motorlarında en çok aranan sorulardan biri olan “Umay Ana kimdir?” sorusunun cevabını sizler için haberimizde verdik.

İskandinav, Mısır ve Yunan mitolojisi dünya çapında oldukça çok fazla sevilen ve hem sinemada hem de kitaplarda konu alınan mitolojilerin başında geliyor. Ayrıca doğuda da Hindistan, Çin ve Japon mitolojileri oldukça yaygın olarak insanlar tarafından biliniyor.

Aynı zamanda yine bu mitolojiler ile ilgili filmler ve kitaplar yazılıyor. Bu sayede topluluklar kültürlerini dünyaya tanıtabiliyor. Bu tanıtımla birlikte ülke turizm açısından turistlerin gözünde puan topluyor. Ancak Dünya’da bunlar haricinde birçok topluluğun mitolojisi bulunuyor.

Bu mitolojilerden birisi de Türk Mitolojisi. Ülkemizde birçok insan tarafından çok fazla bilinmeyen Türk mitolojisi son zamanlarda bazı filmlere konu olmaya başladı. Bununla birlikte Türk mitolojisi tanınmaya ve insanların ilgisini çekmeye başladı. Son zamanlarda da birçok kişi tarafından Türk mitolojisinde bulunan Umay Ana oldukça çok merak ediliyor.

Umay Ana’dan ilk kez Orhun Yazıtları’nda bahsedilmiştir. Burada bir tanrıça olarak bahsedilen Umay Ana çocukların, hayvan yavrularının koruyucusudur. Ergenliğe girene kadar bütün yavru canlıların koruyuculuğunu yapan Umay Ana, Yakut Türklerinde ise aynı zamanda bu çocukları bahşedendir. Yakut Türkleri çocuk yapmak istedikleri zaman şamana söyleyerek Umay Ana’ya dua etmektedirler.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0