in

Blefarit nedir ve tedavisi nasıl yapılıyor?

Gözler vücudumuzun en önemli ve en hassas organlarımızdan birisi. Bundan dolayı insanlar gözlerinde olan bir sıkıntı nedeniyle büyük sorunlar yaşayabiliyor. Son zamanlarda da Blefarit’in ne olduğu insanlar tarafından çok fazla merak ediliyor. Peki Blefarit nedir? Tedavisi nasıl yapılır?

Duyu organlarımızda bir sıkıntı çıktığı anda hayatımız resmen yeniden şekilleniyor. Örnek vermek gerekirse özellikle gözlerimizde bir sıkıntı olduğu anda resmen yaşayış biçimimiz komple değişiyor. Gözünüzde görme problemi olduğunda miyop veya hipermetrop gibi sorunlardan dolayı artık gözlük veya lens takmak zorunda kalıyorsunuz.

Bu durumu düzeltmek için ise elinizden çok bir şey gelmiyor. Göz numaranız büyümeyi bitirene kadar bekleyip daha sonra lazer olabiliyorsunuz. Onun haricinde görebilmek için lens veya gözlük takmanız zorunlu oluyor. Hal böyle olunca gözler en önemli organlarımızdan biri oluyor. Son zamanlarda da halk arasında yaygın olarak bilinen adıyla göz iltihabı yani Blefarit insanlar tarafından çok fazla merak ediliyor.

İnsanlar Blefarit ne olduğunu internette araştırıyor. Blefarit, gözün iltihaplanması sonucunda ortaya çıkan bir hastalıktır. Göz kapakları ve kirpiklerde de çıkabilen bu hastalık genel olarak insanlarda göz kapaklarında görülmektedir. Hastalık eğer tedavi edilmezse göz kapaklarında kalıcı bir hasar bırakabilir.

Bu hastalığı önlemek için elinizi olabildiğince gözünüze götürmemeniz gerekir. Eğer gözünüzü kaşımak istiyorsanız ellerinizi iyice temizlemeniz lazım. Bunun haricinde çok fazla kirli ve tozlu ortamlarda da bulunmaktan kaçınmanız gerekir. Eğer bulunmanız gerekiyorsa gözlerinizi koruyacak bir gözlük takmalısınız. Bunun yanında lens kullanıyor ve temiz tutmuyorsanız bu da Blefarit’e sebep olabilir. Bunun hariicnde makyaj malzemelerine alerjiniz olduğu için yine Blefarit olabilirsiniz. Blefarit belirtilerine gelecek olursak genelde, gözlerde yanma, göze kum kaçmış hissi, bulanık görme, göz sulanması, gözlerde kuruma ve şişlik, aşırı çapaklanma, kirpiklerde dökülme gibi belirtileri bulunmaktadır.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0