in

Axie Infinity (AXS) nedir? 

Sanal paralarla ilgilenen yatırımcıların gündeminde Axie Infinity (AXS) nedir sorusu yer alıyor. CryptoKitties’in öncülüğünü yaptığı kavramı takip eden Axie Infinity, 2018 yılından bu yana büyümekte olan Ethereum tabanlı bir koleksiyonluk oyunudur. Vietnam merkezli startup Sky Mavis tarafından geliştirilen oyun, iddialı bir proje olarak başlamış ve popüler bir Ethereum oyunu haline gelmiştir. Peki, Axie Infinity (AXS) nedir? İşte, Axie Infinity (AXS) nedir sorusunun detaylı yanıtı… 

Axie Infinity (AXS) nedir sorusu kripto para borsasını yakından takip eden pek çok kişinin gündeminde. Axie Infinity ekosisteminin tokenı Axie Infinity Shard’dır (AXS). AXS, Kasım 2020’de kullanıma sunulan bir ERC-20 yönetişim tokenıdır. AXS tokenları satın alınabilir, takas edilebilir ya da oyunu oynayarak kazanılabilir. Peki, Axie Infinity (AXS) nedir? İşte, Axie Infinity (AXS) nedir sorusunun detaylı yanıtı… 

Axie Infinity (AXS) nedir? 

Axie Infinity’ye ilişkin diğer tokenlar arasında ERC-721 token formundaki oyun varlıkları (örneğin Axie karakterleriniz) ve bir ERC-20 token olan Small Love Potion (SLP) yer alır. Axie Infinity ekosisteminde oyun karakterlerine Axie’ler adı verilir. Bunlar sizin sahip olduğunuz ve yönettiğiniz benzersiz tokenlardır (NFT). NFT’leri kişisel cüzdanınızda tutabilir, diğer Ethereum adreslerine transfer edebilir ya da blockchain tabanlı bir pazar yeri kullanarak diğer oyuncularla takas edebilirsiniz. Axie’lerin dışında oyunda yine ERC-721 token formunda olan sanal araziler ve öğeler de yer alır. 

Ekosistem içinde oyuncular, Axie Infinity krallığı Lunacia’daki canavarlarla savaşmak için Macera modunda (PvE – oyuncu çevreye karşı) ekipler ve gruplar kurabilir. Oyuncular, Arena modunu seçerek (PvP – oyuncuya karşı oyuncu) diğer Axie eğitmenleriyle de savaşabilir. Galip gelirseniz, Axie’leri üretmek için kullanılan Small Love Potion (SLP) adındaki varlıktan kazanırsınız. SLP de bir ERC-20 tokenıdır ve Binance gibi borsalarda alınıp satılabilir. 

Axie Infinity (AXS) ne kadar? 

 Axie Infinity bugünkü fiyatı ₺40,01 TRY, 24 saatlik işlem hacmi ₺290.366.508 TRY. Axie Infinity son 24 saatte yüzde düştü. Anlık CoinMarketCap sıralaması #232, piyasa değeri ₺2.437.169.213 TRY. Dolaşımdaki arz 60.907.500 AXS coin ve maksimum seviyede. 270.000.000 AXS coin. Axie fiyatının ve Ethereum’daki gas ücretlerinin yüksek olması nedeniyle yeni oyuncuların oyuna dahil olması meşakkatli hale gelmiştir. Axie üretmek için gas gereklidir ve bu da yüksek miktarda ether harcanmasını gerektirebilir. Özellikle Axie Infinity için geliştirilen Ronin Ethereum yan zincirinin bu sorunu ortadan kaldırması hedeflenmektedir. 

Axie Infinity Shard (AXS) Nedir? 

AXS coin (Axie Infinity Shard), Axie Infinity dünyasında nispeten yenidir – Kasım 2020’de kullanıma sunulmuştur. AXS sahipleri, tokenlarını staking için kullanabilecek, oylama yaparak ve oyun oynayarak AXS kazanabilecektir. Bu ödüller, oyun içi satın alma işlemleriyle doldurulan Topluluk Hazinesi’nden gelir. Fakat Ocak 2021 itibarıyla bu Topluluk Hazinesi ve staking özellikleri henüz kullanıma sunulmamıştır. AXS toplam arzı 270.000.000 olacaktır. Bazı tokenlar halka satışa, bazıları oynayarak kazanma özelliklerine ve bir kısım token da Sky Mavis’e ve projenin danışmanlarına ayrılmıştır. Halka satış için ilk arz 60.000.000’un biraz altındadır. Dolaşıma çıkarılan tokenların sayısının 2026’ya kadar yıllık olarak artması beklenmektedir. 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0