in

Huawei telefon pazarından tamamen çekiliyor mu?

Çin merkezli teknoloji devi Huawei, son yıllarda ABD ile süregelen ticaret savaşları nedeniyle özellikle de telefon sektöründe zorlu zamanlardan geçiyor. Şirketle ilgili ortaya atılan bir iddiya göre ise Huawei telefon pazarından çekilmeyi planlıyor. Peki bu doğru mu? Huawei telefon pazarından tamamen çekiliyor mu?

ABD ile Çin arasında eski ABD Başkanı Donald Trump döneminde başlayan ticaret savaşlarında en büyük yarayı hiç şüphesiz Huawei aldı. Çin devletinin markası görüntüsünden kurtulamayan ve ABD’li teknoloji devlerinden çeşitli engellemelere uğrayan şirket, yasaklar öncesi telefon pazarının en hızlı büyüyen ismiydi ve bu şekilde devam etseydi kuvvetle muhtemel dünyanın en çok satan telefon markası olacaktı.

Ancak ticaret savaşları neticesinde özellikle de Google servislerinin Huawei telefonlardan geri çekilmesi, markaya büyük zarar verdi. Yılda onlarca telefon çıkarak şirket, bu sene yeni bir telefon modeli dahi duyurmuş değil. Şirketin açıklanan son bilançoları ise mobil pazarda ciddi anlamda gelir kaybı olduğunu gözler önüne seriyor.

Hal böyle olunca Huawei’nin telefon pazarından tamamen çekileceğine yönelik söylentiler de aldı başını gitti. Peki bu durum gerçekleşebilir mi?

Huawei’den gelen bilgilere göre, telefon pazarından çekilme gibi bir durum şu an için söz konusu değil. Ancak şirketin toparlanması için birkaç yıl gerekebilir, zira şirketin kurduğu HarmonyOS ekosisteminin iyice yerleşmesi, AppGallery’de uygulama çeşitliliğinin artması için daha fazla zaman ve reklam gerekecek.

Huawei, son olarak P50 serisi telefonlarını tanıtmıştı. Ancak ABD kaynaklı 5G yasağı nedeniyle bu telefonların 5G ağlarına bağlanamıyor olması kullanıcı ve marka nezdinde de ciddi bir sıkıntıya yol açıyor.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yükleniyor...

0