in

Huawei’nin Google yasağı kalkıyor mu?

ABD başkanlık seçimlerinin sona ermesiyle birlikte Joe Biden, görevine başladı. Peki Trump’ın aldığı kararla birlikte yürürlüğe giren Huawei yasakları Biden döneminde sona erecek mi? Google servisleri Huawei cihazlara geri mi dönüyor?

ABD-Çin arasındaki ticaret savaşının bir sonucu olarak geçtiğimiz yıllarda ABD’nin kara listesine giren Huawei, ABD’de telefon satamadığı gibi Google servislerinden de mahrum kaldı. Öyle ki, Huawei çatısı altında faaliyet gösteren Honor bile elden çıkarıldı.

Zorlu bir süreçten geçen şirket ise çözümü kendi ekosisteminde buldu. Huawei Mobil Servisler adı altında Google servislerinin yerini doldurmaya çalışan şirket, AppGallery isimli uygulama mağazasını da geliştirmeye çalışıyor. Türkiye’de pek çok lokal uygulamanın da Huawei cihazlara geldiğini ve AppGallery üzerinden indirilebildiğini belirtelim.

Ancak buna karşın elbette Huawei halen yolun başında. Telefon satışları da Huawei’nin kan kaybını gözler önüne seriyor. En çok satan telefonlar sıralamasında her geçen gün güç kaybeden şirketin son umudu ise Joe Biden.

Ancak Biden döneminde de Huawei için değişen bir durum olmayacak. Bu konuda önemli bir açıklamada bulunan ABD’nin Ticaret Bakanlığı Sekreteri’ne aday gösterilen Gina Raimondo, Huawei’nin kara listeden çıkarılmasının söz konusu olmadığı söyledi ve değişen bir durumun bulunmadığını kaydetti.

Ancak Huawei tüm bunlara karşın yeni ürünlerini birbiri ardına duyurmaya devam ediyor. Şirket, 22 Şubat tarihinde Huawei Mate X2’yi duyuracak. Bu cihaz, şirketin yeni nesil ekranı katlanabilen telefonu olacak. Ancak cihazın henüz sızan bir görüntüsü bulunmuyor.

Honor’un Huawei’den ayrılmasıyla birlikte orta vadede Google servislerine yeniden kavuşabileceği de belirtiliyor.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0