in

Huawei Google çekişmesi: Telefonlara ne olacak?

Huawei Google arasındaki sürtüşme, aslında çok daha büyük ve ülkeler arası bir sorun olarak doğdu. Trump’ın aylar önce yaptığı açıklamayla başlayan süreç neticesinde Google, Huawei’ye verdiği lisansı iptal ederken, Microsoft ve Intel gibi ABD merkezli teknoloji markaları da peşi sıra Huawei’ye yaptırım uygulamaya başladı. Huawei’de durumlar kötüye giderken, şirketin tepesindeki isim açıklama yaparak 30 milyar dolar zarar öngördüklerini kaydetti. Ancak bu ambargodan sadece Huawei değil, telefonları kullananlar da nasibini aldı. Huawei telefonu olanlar ya da almak isteyenlerin aklı hayli karıştı. Google’ın lisansı iptal etmesi ne demekti? Google’ın lisans iptali, Gmail, Chrome başta olmak üzere Google uygulamalarının Huawei telefonlarda artık olmayacağı anlamına geliyor. Ancak daha da önemlisi milyonlarca uygulamaya ev sahipliği yapan ve Android’i Android yapan Google Play Store’un da Huawei telefonlarda bulunmayacak olması işleri iyice karıştırdı. Tüm bunlar olurken Microsoft ve Intel gibi markaların da ambargoya destek olmasıyla Microsoft’un mağazasında satışta olan Huawei bilgisayarlar raflardan kaldırıldı. Haliyle Huawei kullanıcılarını haklı bir telaş sardı. Fakat son haftalarda Huawei ve ABD merkezli şirketlerin arasında yumuşama sinyalleri baş gösterdi. Bunun ilk sinyali ise Microsoft’un yeniden Huawei bilgisayarları mağazasına koyması ve Windows 10 güncellemelerini Huawei cihazlara vermeyi sürdürmeyi açıklaması oldu. Intel de bu akımdan geri durmayarak Huawei’ye olan desteğini sürdüreceğini duyurdu. Son olarak G20 zirvesi kapsamında Japonya’da bulunan ABD Başkanı Donald Trump ise tüm bu olanların sona ereceğinin açıklamasını tek bir cümleyle yaptı: Huawei cihazlara ABD merkezli şirketler destek vermeyi sürdürecek; ancak ulusal güvenlik sorunları söz konusu olmazsa. Bu elbette çok önemli bir açıklama; Trump Google’dan bahsetmemiş olsa da Google’ın bu açıklamadan sonra iptal edilen lisansı yeniden Huawei’ye sağlayacak olmasına kesin gözüyle bakılıyor. Kullanıcıların ise dert etmesi gereken bir durum en azından şimdilik kalmadı. Google ile tekrar anlaşma sağlandığında Huawei telefon sahiplerini ilgilendiren olumsuz bir durum artık olmayacak. Ama bu durum ileride tekrar yaşanabilir mi, bunun yanıtı yok. Huawei, bu nedenle yıllardır üzerinde çalıştığı ve Google’ın ambargosundan sonra hız verdiği kendi işletim sistemine yoğunlaşmaya devam edecek ve her daim tetikte olacak. Çünkü Trump’ın yeni bir açıklamasıyla tüm dengeler yine bir anda değişebilir ve Huawei bir kez daha aynı zorluklarla karşılaşmak istemiyor.

Huawei Google arasındaki sürtüşme, aslında çok daha büyük ve ülkeler arası bir sorun olarak doğdu. Trump’ın aylar önce yaptığı açıklamayla başlayan süreç neticesinde Google, Huawei’ye verdiği lisansı iptal ederken, Microsoft ve Intel gibi ABD merkezli teknoloji markaları da peşi sıra Huawei’ye yaptırım uygulamaya başladı. Huawei’de durumlar kötüye giderken, şirketin tepesindeki isim açıklama yaparak 30 milyar dolar zarar öngördüklerini kaydetti. Ancak bu ambargodan sadece Huawei değil, telefonları kullananlar da nasibini aldı. Huawei telefonu olanlar ya da almak isteyenlerin aklı hayli karıştı. Google’ın lisansı iptal etmesi ne demekti?

Google’ın lisans iptali, Gmail, Chrome başta olmak üzere Google uygulamalarının Huawei telefonlarda artık olmayacağı anlamına geliyor. Ancak daha da önemlisi milyonlarca uygulamaya ev sahipliği yapan ve Android’i Android yapan Google Play Store’un da Huawei telefonlarda bulunmayacak olması işleri iyice karıştırdı. Tüm bunlar olurken Microsoft ve Intel gibi markaların da ambargoya destek olmasıyla Microsoft’un mağazasında satışta olan Huawei bilgisayarlar raflardan kaldırıldı. Haliyle Huawei kullanıcılarını haklı bir telaş sardı.

Fakat son haftalarda Huawei ve ABD merkezli şirketlerin arasında yumuşama sinyalleri baş gösterdi. Bunun ilk sinyali ise Microsoft’un yeniden Huawei bilgisayarları mağazasına koyması ve Windows 10 güncellemelerini Huawei cihazlara vermeyi sürdürmeyi açıklaması oldu. Intel de bu akımdan geri durmayarak Huawei’ye olan desteğini sürdüreceğini duyurdu. Son olarak G20 zirvesi kapsamında Japonya’da bulunan ABD Başkanı Donald Trump ise tüm bu olanların sona ereceğinin açıklamasını tek bir cümleyle yaptı: Huawei cihazlara ABD merkezli şirketler destek vermeyi sürdürecek; ancak ulusal güvenlik sorunları söz konusu olmazsa.

Bu elbette çok önemli bir açıklama; Trump Google’dan bahsetmemiş olsa da Google’ın bu açıklamadan sonra iptal edilen lisansı yeniden Huawei’ye sağlayacak olmasına kesin gözüyle bakılıyor. Kullanıcıların ise dert etmesi gereken bir durum en azından şimdilik kalmadı. Google ile tekrar anlaşma sağlandığında Huawei telefon sahiplerini ilgilendiren olumsuz bir durum artık olmayacak. Ama bu durum ileride tekrar yaşanabilir mi, bunun yanıtı yok.

Huawei, bu nedenle yıllardır üzerinde çalıştığı ve Google’ın ambargosundan sonra hız verdiği kendi işletim sistemine yoğunlaşmaya devam edecek ve her daim tetikte olacak. Çünkü Trump’ın yeni bir açıklamasıyla tüm dengeler yine bir anda değişebilir ve Huawei bir kez daha aynı zorluklarla karşılaşmak istemiyor.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0