in

Huawei telefonlar Android desteği artık alamayacak mı?

Huawei telefonların Android lisansının iptal edilmesiyle birlikte kullanıcıların kafası bir hayli karışık. Huawei’nin ABD ambargosu nedeniyle 30 milyar doların üzerinde kayıp yaşayacağını ilk ağızdan açıklamasının ardından geçtiğimiz günlerde ABD Başkanı Donald Trump, şaşırtan bir adımla ABD merkezli şirketlerin Huawei marka cihazları satabileceğini söylemişti. Ancak bu bir şartla olacaktı: Ulusal güvenlik çıkarlarına aykırı bir durum oluşmazsa… Bu açıklamanın satır aralarında Google’ı okumak da mümkün. Ancak elbette Trump’ın Google ile ilgili herhangi bir cümle sarf etmemiş olması da dikkatlerden kaçmıyor. Bu nedenle Google lisansının tekrar ne zaman Huawei tarafına verileceğine dair net bir bilgi yok. Bu durum da kullanıcıları haklı olarak tedirgin ediyor: Android güncellemelerini Huawei telefonları ya almazsa… Ya telefon elimde patlarsa? Bu soruları kullanıcılar şu ara sıkça kendisine soruyor. Ancak ortada o kadar da karamsar bir tablo yok aslında. Özellikle Trump’ın son açıklaması, Huawei ile ABD şirketlerinin yakın zaman içinde barış imzalayacağı anlamını taşıyor. Sadece bu konuda zaman vermek güç. Zaten Microsoft ve Intel halihazırda geri çektikleri desteği tekrar Huawei tarafına vermeye başlamış durumda. Sadece Google sessizliğini koruyor ve yakın zamanda bu şirketten de bir adım bekliyoruz. Android Q güncellemesi, Google’ın en yeni işletim sistemi olacak. Bu güncel sürümü telefonlarına herkes indiremeyecek; ancak özellikle hangi Huawei telefonların bu güncellemeye mazhar olacağı uzun bir süre merak konusuydu. Ancak bu konu netlik kazanmış durumda. Huawei Mate 20 Pro, Mate 20, P20 ve P20 Pro dahil pek çok Huawei telefon Android Q güncllemesini vakti geldiğinde alacak. Bu konuda da bir sıkıntı yok. Ancak Huawei bir taraftan da kendi Ark OS isimli işletim sistemi üzerinde çalışıyor. Bu işletim sisteminin detayları bilinmese de Türkiye dahil dünya genelinde popüler uygulamaların bu işletim sistemine olan özel sürümlerinin geliştirildiği ve hatta yayınlanmaya başlandığı biliniyor. Huawei telefonunuz varsa veya Huawei telefon almayı düşünüyorsanız tedirgin olacağınız bir durum bulunmuyor. Ancak Donald Trump’tan bahsediyoruz elbette, her an yeni bir krizin çıkması işten bile değil. Bu nedenle Huawei dışında Xiaomi, Oppo ve Samsung gibi alternatif markalara da göz atmakta fayda var gibi görünüyor.

Huawei telefonların Android lisansının iptal edilmesiyle birlikte kullanıcıların kafası bir hayli karışık. Huawei’nin ABD ambargosu nedeniyle 30 milyar doların üzerinde kayıp yaşayacağını ilk ağızdan açıklamasının ardından geçtiğimiz günlerde ABD Başkanı Donald Trump, şaşırtan bir adımla ABD merkezli şirketlerin Huawei marka cihazları satabileceğini söylemişti. Ancak bu bir şartla olacaktı: Ulusal güvenlik çıkarlarına aykırı bir durum oluşmazsa…

Bu açıklamanın satır aralarında Google’ı okumak da mümkün. Ancak elbette Trump’ın Google ile ilgili herhangi bir cümle sarf etmemiş olması da dikkatlerden kaçmıyor. Bu nedenle Google lisansının tekrar ne zaman Huawei tarafına verileceğine dair net bir bilgi yok. Bu durum da kullanıcıları haklı olarak tedirgin ediyor: Android güncellemelerini Huawei telefonları ya almazsa… Ya telefon elimde patlarsa?

Bu soruları kullanıcılar şu ara sıkça kendisine soruyor. Ancak ortada o kadar da karamsar bir tablo yok aslında. Özellikle Trump’ın son açıklaması, Huawei ile ABD şirketlerinin yakın zaman içinde barış imzalayacağı anlamını taşıyor. Sadece bu konuda zaman vermek güç.

Zaten Microsoft ve Intel halihazırda geri çektikleri desteği tekrar Huawei tarafına vermeye başlamış durumda. Sadece Google sessizliğini koruyor ve yakın zamanda bu şirketten de bir adım bekliyoruz.

Android Q güncellemesi, Google’ın en yeni işletim sistemi olacak. Bu güncel sürümü telefonlarına herkes indiremeyecek; ancak özellikle hangi Huawei telefonların bu güncellemeye mazhar olacağı uzun bir süre merak konusuydu. Ancak bu konu netlik kazanmış durumda. Huawei Mate 20 Pro, Mate 20, P20 ve P20 Pro dahil pek çok Huawei telefon Android Q güncllemesini vakti geldiğinde alacak. Bu konuda da bir sıkıntı yok.

Ancak Huawei bir taraftan da kendi Ark OS isimli işletim sistemi üzerinde çalışıyor. Bu işletim sisteminin detayları bilinmese de Türkiye dahil dünya genelinde popüler uygulamaların bu işletim sistemine olan özel sürümlerinin geliştirildiği ve hatta yayınlanmaya başlandığı biliniyor.

Huawei telefonunuz varsa veya Huawei telefon almayı düşünüyorsanız tedirgin olacağınız bir durum bulunmuyor. Ancak Donald Trump’tan bahsediyoruz elbette, her an yeni bir krizin çıkması işten bile değil. Bu nedenle Huawei dışında Xiaomi, Oppo ve Samsung gibi alternatif markalara da göz atmakta fayda var gibi görünüyor.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yükleniyor...

0