in

iOS 13 geliyor: İşte iPhone için tüm yeni özellikler

iOS 13 ile birlikte ilk dikkat çeken gelişme gece modu olacak. Karanlık mod olarak da lanse edilen yeni özellik sayesinde artık iPhone sahipleri siyah temayı seçebilecek ve yıllardır hayatımızda olan beyaz tema yerini siyah renge bırakacak. Elbette bu zorunlu olmayacak; siyah temayı dileyen kullanıcılar tercih edecek; aksi halde beyaz temayı kullanmayı sürdürecek. Gece modu aktif hale geldiğinde uygulamaları da gece modunda görüntüleyeceksiniz. iOS ile gelen bir yeniliklerin bir kısmıd da Fotoğraflar uygulamasını yakından ilgilendiriyor. Fotoğraf ve videolar artık daha ‘akıllı’ bir şekilde organize edilecek ve aradığınız fotoğrafı bulmak istediğinizde bunu daha hızlı bir şekilde yapabileceksiniz. Yeni düzenleme araçları sayesinde tek bir hareketle efektler artırılıp azaltılabilirken, döndürme, kırpma gibi fotoğraflarda sıkça kullanılan işlemleri de daha hızlı yapabilme şansına sahip oluyorsunuz. Porte Işığı ayarlarıyla kullanıcılar gözleri daha da net bir hale getirirken, fotoğraflar çok daha etkileyici görünüyor. iOS 13’ün en çok konuşulan özelliklerinden biri de Apple ile oturum aç özelliği olacak. Bu özellik, tıpkı Facebook ile oturum aç ya da Google ile oturum aç mantığıyla çalışacak olsa da; geliştiricilerin e-posta adresinizi istemesi durumunda bu özellik, rastgele bir e-posta adresi oluşturacak ve geliştirici hiçbir şekilde sizin gerçek e-posta adresinizi öğrenemeyecek. Apple, bu anlamda kullanıcıların gizliliği için önemli bir adım atmış ve kendini Google ile Facebook’tan farklılaştırmayı başarmış. Apple Haritalar da iOS 13 ile değişecek uygulamalar arasında yer alıyor. Artık haritalar çok daha yüksek çözünürlüklü olacak; haritada binaları üç boyutlu olarak görebileceğiz, sokakları Google Sokak Görünümü uygulamasında olduğu gibi gezebileceğiz. Beklenen bir özellik olması dolayısıyla kullanıcıların hoşuna gidecek olan bu özellik, aynı zamanda kullanıcıların favori mekanlarını arkadaşlarıyla paylaşabilmesi için de opsiyon sunacak. iOS 13, Eylül ayında yayınlanacak; muhtemelen de yeni iPhone’ların tanıtılacağı tarihte karşımızda olacak. Elbette net bir tarih henüz yok; ancak her yıl olduğu gibi Eylül ayı kuvvetle muhtemel. iPhone 6S ve üzeri iPhone modelleri iOS 13’ü destekleyecek. iPhone 6S’ten eski olan iPhone modelleri ise iOS 13 ile uyumlu olmadığından cihazlar güncellenemeyecek.

iOS 13 ile birlikte ilk dikkat çeken gelişme gece modu olacak. Karanlık mod olarak da lanse edilen yeni özellik sayesinde artık iPhone sahipleri siyah temayı seçebilecek ve yıllardır hayatımızda olan beyaz tema yerini siyah renge bırakacak. Elbette bu zorunlu olmayacak; siyah temayı dileyen kullanıcılar tercih edecek; aksi halde beyaz temayı kullanmayı sürdürecek. Gece modu aktif hale geldiğinde uygulamaları da gece modunda görüntüleyeceksiniz.

iOS ile gelen bir yeniliklerin bir kısmıd da Fotoğraflar uygulamasını yakından ilgilendiriyor. Fotoğraf ve videolar artık daha ‘akıllı’ bir şekilde organize edilecek ve aradığınız fotoğrafı bulmak istediğinizde bunu daha hızlı bir şekilde yapabileceksiniz. Yeni düzenleme araçları sayesinde tek bir hareketle efektler artırılıp azaltılabilirken, döndürme, kırpma gibi fotoğraflarda sıkça kullanılan işlemleri de daha hızlı yapabilme şansına sahip oluyorsunuz.

Porte Işığı ayarlarıyla kullanıcılar gözleri daha da net bir hale getirirken, fotoğraflar çok daha etkileyici görünüyor.

iOS 13’ün en çok konuşulan özelliklerinden biri de Apple ile oturum aç özelliği olacak. Bu özellik, tıpkı Facebook ile oturum aç ya da Google ile oturum aç mantığıyla çalışacak olsa da; geliştiricilerin e-posta adresinizi istemesi durumunda bu özellik, rastgele bir e-posta adresi oluşturacak ve geliştirici hiçbir şekilde sizin gerçek e-posta adresinizi öğrenemeyecek. Apple, bu anlamda kullanıcıların gizliliği için önemli bir adım atmış ve kendini Google ile Facebook’tan farklılaştırmayı başarmış.

Apple Haritalar da iOS 13 ile değişecek uygulamalar arasında yer alıyor. Artık haritalar çok daha yüksek çözünürlüklü olacak; haritada binaları üç boyutlu olarak görebileceğiz, sokakları Google Sokak Görünümü uygulamasında olduğu gibi gezebileceğiz. Beklenen bir özellik olması dolayısıyla kullanıcıların hoşuna gidecek olan bu özellik, aynı zamanda kullanıcıların favori mekanlarını arkadaşlarıyla paylaşabilmesi için de opsiyon sunacak.

iOS 13, Eylül ayında yayınlanacak; muhtemelen de yeni iPhone’ların tanıtılacağı tarihte karşımızda olacak. Elbette net bir tarih henüz yok; ancak her yıl olduğu gibi Eylül ayı kuvvetle muhtemel.

iPhone 6S ve üzeri iPhone modelleri iOS 13’ü destekleyecek. iPhone 6S’ten eski olan iPhone modelleri ise iOS 13 ile uyumlu olmadığından cihazlar güncellenemeyecek.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0