in

Yurtdışından getirilen telefon kaç gün kullanılır, ne zaman kapanır?

Türkiye’de satılan telefonların fiyatları oldukça yüksek olduğundan vatandaşlar yurt dışından telefon getirme yolunu tercih edebiliyor. Ancak bu telefonların Türkiye’de çalışma süresi sınırlı olduğundan ve bazı koşulların sağlanması gerektiğinden bu durum da kullanıcıların önünde büyük bir engel olarak duruyor. Peki yurtdışından getirilen telefon kaç gün kullanılır? İşte merak edilen noktalar…

Yurtdışından telefon getirmek bir dönem oldukça yoğun ilgi görüyordu. Ancak telefonların kayıt işleminin oldukça yüksek fiyatlara çıkması ve pasaport kaydı ile SIM kart sahibinin isminin aynı olması gibi bazı zorunlulukların ortaya çıkması, bu trendi tersi yönde değiştirdi. Özellikle de telefon üreticilerinin Türkiye’de fabrika kurması ve üretime başlamasıyla birlikte de telefon fiyatlarında düşüş görülmeye başladı. Ancak iPhone’lar söz konusu olduğunda yurt dışından telefon getirmek hala ucuz bir yöntem. Akıllardaki soru ise şu: Yurtdışından getirilen telefon kaç gün kullanılır?

Yurtdışından getirilen telefon kaç gün kullanılır?

Yurtdışından telefon satın aldınız, bu telefon da örneğin daha ucuza geldiği için yeni iPhone modellerinden biri olsun. Bu cihazı Türkiye’de hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. Ancak bir süre sınırlamasına tabi olduğundan uzun yıllar telefonunuzu kaydettirmeden kullanma şansınız yok. Şubat ayında Resmi Gazete’de yayınlanan son değişikliğe göre 365 gün dolmadan kullanıcının telefonunun IMEI’sini kaydettirmesi gerekiyor. Ancak bu süre daha önce 120 gün olarak belirlenmişti. Pandemi şartları nedeniyle geçici olarak bu süre 365 güne uzatılmış durumda. Bu nedenle şu an bir telefonu yurtdışından getirmeye kalktığınızda 1 yıl boyunca telefonu kaydettirmeden kullanabiliyorsunuz. Ancak sonrasında yine kayıt zorunluluğu karşınıza çıkıyor.

Yurtdışından telefon getirmek mantıklı mı?

Ancak IMEI kaydettirmekle olay bitmiyor. Kendinize ait pasaportunuzu de kayıt esnasında BTK’ya sunmanız ve bu pasaport ile son 1 yıl içinde yurt dışına çıkış yaptığınızı belgelemeniz gerekiyor. Sizin adınıza bir başkasının telefon satın alıp Türkiye’ye getirmesi işe yaramıyor. Diğer yandan 2000 TL gibi bir harç bedeli var ki birçok telefonu yurt dışından getirmeyi mantıksız kılıyor. Ancak iPhone’lar Türkiye’de oldukça pahalı olduğundan, halen yurt dışından iPhone almak daha ucuz.

Yurtdışından getirilen telefon ne zaman kapanır?

Son olarak BTK’ya ibraz ettiğiniz pasaportun üzerindeki isimle SIM kartın sahibinin kimliğinin de aynı olması koşulu var. Yani arkadaşınızın pasaportunu kullanarak IMEI kaydı yaptırırsanız, kendi SIM kartınızla telefonunuzu yine kullanamıyorsunuz.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yükleniyor...

0