in

İstanbulkart HES kodu yükleme nasıl yapılır?

İstanbulkart HES kodu yükleme işlemini İstanbul’da toplu taşıma kullanan herkesin yaptırması zorunlu. Kişi sadece kendisi kullanabiliyor ve başkasının bu kartı kullanabilme şansı yok. Vatandaşın kendi HES kodunu İstanbulkart’a eşleştirmesiyle birlikte toplu taşımada sağlıklı bir ortam oluşuyor. Peki İstanbulkart HES kodu yükleme için ne yapmak gerekiyor? İşte yolu

İstanbul sınırları içinde toplu taşımaya binmek isteyenlerin mecburen kullandığı İstanbulkart, artık sadece HES kodu tanımlı olduğunda kullanılabiliyor. Aksi halde toplu taşımaya binme şansınız bulunmuyor. Ancak HES kodunuz varsa, bu kodu İstanbulkart ile eşleştirmek de oldukça basit bir işlem. Peki İstanbulkart HES kodu yükleme nereden nasıl yapılır? İşte merak edilenler…

Öncelikle İstanbulkart HES kodu yükleme için https://kisisellestirme.istanbulkart.istanbul/ adresine girmeniz gerekiyor. Hayat Eve Sığar uygulaması ya da SMS üzerinden aldığınız HES kodunu ve kişisel bilgilerinizi İstanbulkart sitesindeki gerekli alanlara doldurarak İstanbulkart ve hes kodunuzu eşleştirebilirsiniz. İşlem bu kadar basit.

Bu sistem İstanbulkart’lıların güvenle seyahat etmesine imkan verirken, koronavirüs salgınının arttığı günümüzde insanları büyük bir sıkıntıdan kurtarıyor. Eğer HES kodunuz yoksa bu kodu nasıl alacağınızı da anlatalım.

HES kodu nasıl alınır?

HES kodu, Sağlık Bakanlığınca geliştirilen “Hayat Eve Sığar” mobil uygulaması üzerinden temin edilebiliyor ve 1 yıl gibi uzun bir süreyi kapsayan geçerlilik süresi var. Uygulamada “HES kodu işlemleri” bölümüne girilerek kodunuzu alabilirsiniz. Ardından “HES kodu oluştur” butonuna tıklanarak ve kod kullanım süresi seçilerek kod oluşturuluyor.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yükleniyor...

0