in

Bir Teselli Ver filmi nerede ve kaç yılında çekildi? 

Yeşilçam’ın ilk arabesk filmi Bir Teselli Ver filmi nerede ve kaç yılında çekildi sorularıyla gündemde. Başrollerinde Orhan Gencebay ve Tülin Örsek’in rol aldığı film toplumsal çatışmaları konu almış. Ses ve müziklerinin Gencebay tarafından kaydedildiği bilinen film aynı zamanda Orhan Gencebay’ın da ilk oyunculuk tecrübesini yaşadığı yapımdır. Peki, Bir Teselli Ver filmi nerede ve kaç yılında çekildi? İşte, Bir Teselli Ver filmi nerede ve kaç yılında çekildi sorularının detaylı cevapları… 

Orhan Gencebay ve Tülin Örsek’in başrollerini paylaştığı Bir Teselli Ver filmi nerede ve kaç yılında çekildi sorularıyla gündemde. Orhan Gencebay’ın oyunculuk hayatının ilk eseri olan bu yapım Yeşilçam’ın da arabeski konu alan ilk filmi. Peki, Bir Teselli Ver filmi nerede ve kaç yılında çekildi? Sizler için hazırladığımız haberimizde Bir Teselli Ver filmi nerede ve kaç yılında çekildi sorularını yanıtladık. İşte tüm detaylar… 

Bir Teselli Ver filmi nerede ve kaç yılında çekildi? 

Bir Teselli Ver, Lütfi Ömer Akad’ın 1971’de çektiği 35mm sinema filmidir. Filmin başrol oyuncusu Orhan Gencebay’dır. Akad bu filminde gecekondulaşmaya değinmiştir. Film’de kullanılan müzikler Gencebay tarafından İstanbul plağa okunmuştur. Aynı zamanda Yeşilçam’ın da ilk arabesk filmi olarak nitelendirilir. Orhan Gencebay’ın ilk filmidir ve hiçbir oyunculuk tecrübesi olmadan sahne almıştır. Gencebay’ın seslendirmesini Toron Karacaoğlu yapmıştır. 

 Bir Teselli Ver filmi konusu 

Fabrika işçisi Orhan ile (Orhan Gencebay), fabrika sahibinin kızı Nermin’in (Tülin Örsek) aralarında geçen aşkı konu edilmiştir. Fabrika Nermin’in ailesinden oluşan bir ortaklık tarafından idare edilmektedir. Nermin, Orhan’ın müzik sektörüne girmesi için dayısı Yakup’tan yardımcı olmasını ister. Ailesi Nermin’i fabrika ortaklarından Vedat Yapar ile nişanlamıştır. Vedat, Nermin’in Orhan’a olan ilgisini fark ettiği için, atölyede şarkı söylediği gerekçesiyle Orhan’ın işine sona verir. Daha sonra fikirlerine danıştığı nalbant Kadir’in yanında işe başlar. 

Orhan’ın işten kovulduğunu öğrenen Nermin, evinden ve zengin hayatından ayrılarak, gecekonduda fakir bir yaşam süren Orhan’ın yanında yaşamaya başlar. Nermin’in yaşı 18’den küçüktür. Bunun üzerine Orhan’ın mahalledeki yakınları, Nermin’in ailesine “kız istemeye” gider. Kızın ailesi bu duruma çok büyük tepki gösterir ve mahalleliyi kovar. Nermin’in ailesinin adamları ve nişanlısı Orhan’ın yaşadığı mahalleye gelerek, kavga çıkartırlar ve kız evine döner. Bir süre sonra Yakup, nalbantçı Kadir’e kızın Vedat ile evlendirileceğini söyler. Bunun üzerine Orhan tüm mahalle halkıyla beraber ailenin evini basar ve kızın evlenmesine mani olurlar. Daha sonra mahallede yapılan bir düğün ile evlenirler. 

Bir Teselli Ver filmi oyuncuları 

Orhan Gencebay, Şoför Orhan 

Tülin Örsek, Nermin 

Kadir Savun, Nalbantçı Kadir 

Aydın Tezel, Fabrika ortağı Vedat Yapar 

Turgut Boralı, Nermin’in dayısı Yakup 

Feridun Çölgeçen, Nermin’in amcası 

Güzin Özipek, Ferhunde, mahalle sakini 

Danyal Topatan, At arabası sürücüsü, mahalle sakini 

 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0