in

Skandal büyüyor: İşte Twitch’i bırakan yayıncılar

Dünyanın önde gelen sosyal medya platformlarından biri olan ve ağırlıklı olarak oyuncuların merkezinde bulunan Twitch, son zamanlarda kötüye kullanım nedeniyle sıkça gündeme geliyor. Göğüs estetiği yaptırmak için kist olduğu yalanını söyleyerek insanları dolanlandıranların da sahneye çıkmasıyla birlikte Twitch’in önde gelen yayıncılarından Jahrein ve Rekkitz ekibi Twitch’i terk ediyor. Peki işler bu noktaya nasıl geldi? Twitch yayıncıları neden kaçıyor? İşte ayrıntılar…

Oyuncuların gözdesi Twitch, her gün milyonlarca oyuncuya ev sahipliği yapıyor. Yayıncılar, açtıkları kanalları üzerinden geniş bir kitleye ulaşma şansı yakalarken, Twitch’in bu başarısı gören YouTube’un da YouTube Gaming ile yol almaya başladığı biliniyor.

Ancak Twitch dünyasını son günlerde iyiden iyiye karabulutlar sarmış durumda. Özellikle de Türkiye’de bazı Twitch yayıncılarının kanallarını suistimal etmesi ve izleyicilerini dolandıracak hale gelmesiyle birlikte kara para aklandığı iddiaları ortalığı karıştırdı. Öyle ki, Meclis gündemine de taşınan ve resmi soruşturma başlatılan konu kolay kolay kapanacak gibi de görünmüyor.

Twitch’te kara para aklama iddialarını ortaya atan isim olan Jahrein ise bu platformun en önemli isimlerinden biri. Jahrein, kara para aklama ile ilgili iddialarını temellendirmek adına detaylıca anlatmış, olay iyice büyümüştü. Şimdi ise Jahrein’in ekibi Rekkiz’den çok çarpıcı bir açıklama geldi.

Yapılan açıklamada şu satırlara yer verildi:

“Uzun zamandır Twitch platformuyla aramızda bulunan iletişim kopukluğu ve muhatap bulamama sorunu zaten gündemimizdeydi. Yerel fiyatlanduırma, sitedeki takipçi/izleyici botu, Türkiye’deki web sitelerinde satışı yapılan botlar, bit dolandırıcılığı vs. gibi konulardaki şikayetlerimiz göz ardı ediliyordu.

Yaşanan son skandaldan sonra platform yetkililerinin sessizliği tarafımızca platformun Türkiye’ye verdiği değeri bir kez daha gözler önüne sermiştir.

Yıllarca platformun Türkiye’ye geldiği konuma gelebilmesi konusunda çok emek veren insanlardan oluşan bir topluluk olarak çok sevdiğimiz Twitch platformunun bu hale gelmesini üzüntüyle tecrübe ettik.

Yukarıda belirttiğimiz sebeplerden ötürü Twitch’teki yayınlarımızı durdurma kararı aldık. Ekibimizden Jahrein’in platformla bulunan sözleşmesi Mayıs ayına kadar süreceği için Jahrein kanalının akıbeti henüz belli olmasa da, Toqtir, Purplebixi, Zade, Adal, Clumsykitty, ErenAktan, Moparism isimli yayıncılarımız yeni bir platforma geçene kadar yayınlarına bir süre ara vereceklerdir.

Takipçilerimize duyurulur”

İşte Twitch’i bırakan yayıncılar:

Jahrein

Toqtir

Purplebixi

Zade

Adal

Clumsykitty

ErenAktan

Moparism

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0