in

Sınıfta kalma olacak mı 2021 lise bilgileri! 

Uzaktan eğitim devam etmesiyle beraber sınavların yüz yüze yapılacağı bilgisine tepki çığ gibi büyümeye devam ediyor. Pek çok öğrenci sınıfta kalma olacak mı sorusuna yanıt aramaya başladı. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk milyonlarca öğrenciyi ilgilendiren önemli bir açıklama yaptı. Twitter’ın gündemine de yön vermeyi başaran öğrenciler son günlerde sınıfta kalma olacak mı sorusuna da yanıt arıyor. İşte, sınıfta kalma olacak mı 2021 lise bilgileri ve Bakan Selçuk’tan gelen önemli açıklamanın detayları… 

Sosyal medyada sürekli içerik paylaşan ve konuyu gündeme taşımayı başaran öğrenciler sınıfta kalma olacak mı sorusunu araştırmaya başladı. Bilindiği üzere MEB’den alınan karara göre uzaktan devam eden eğitimin, yüz yüze sınavlarla pekiştirilmesi bekleniyordu. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 2020-2021 öğretim yılından itibaren ‘sınıfta kalma’ olarak bilinen sınıf tekrarı sisteminin yeniden geleceğini açıkladı. Peki, sınıfta kalma olacak mı? İşte, Bakan Selçuk’un önemli açıklamaları ve sınıfta kalma olacak mı 2021 lise bilgileri… 

Sınıfta kalma olacak mı 2021 lise bilgileri!  

Bakan Selçuk, 2020-2021 eğitim-öğretim yılından itibaren ortaokul ve liselerde sınıfta kalmayı yeniden getireceklerini açıkladı. Bunun nedenini ise şöyle anlattı: “Sınıfta kalmanın olmaması eğitimde önemli ölçüde seviye düşüklüğüne yol açtı. Dört işlemi bilmeden lise bitiriliyor. Eğitimde kalitenin daha da düşmemesi için bu sisteme son veriyoruz.” 

 ‘’Öğrenciler yüzeysel kalıyor’’  

Liselerde ders sayısının azaltılması yönünde çalışmalar yapıldığını söyleyen Selçuk, “Öğrenciler fazla ders nedeniyle konularda yüzeysel kalıyor. Bunu önce pilot okullarda uygulayacağız ve sistemde köklü düzenleme yapacağız” diye konuştu. 

Yüzde 10’u alınacak 

Geçen yıl liselere sınavla 120 bin öğrencinin alındığını hatırlatan Bakan Selçuk, bu yıl sınava katılacak öğrenci sayısının daha da yüksek olacağını söyledi. Veliler ve öğrencilerin rahat olması gerektiğini belirten Selçuk şöyle konuştu: “Biz 120 bin öğrenci olarak değil, yüzde 10 öğrenci yerleştireceğiz diye bakıyoruz. Yüzdelik dilim önemli. Çocukları asla mağdur etmeyeceğiz.” 

Liseye geçiş sisteminde bir değişiklik olmayacağını, ancak soru şeklinde bazı düzenlemelere gidileceğini ifade eden Selçuk, “Liseye giriş sınavında o soruları yapmak isteyenlerin kitap okuması ve okuduğunu anlaması gerekiyor” dedi. Bakan, kitap okuma oranında da artış yaşadıklarını belirtti. 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0