in

Ayı etçil mi otçul mu? 

Ayılar genellikle iri yapılı kısa bacaklı hayvanlardır. Görünüşleri sebebiyle ayıların nasıl bir yaşam tarzına sahip olduğu da merak ediliyor. Araştırılan konu başlıklarının ilk sırasında ise ayı etçil mi otçul mu sorusu yer alıyor. Ağırlıkları Malaya ayısında yaklaşık 27–46 kg’dan başlayarak Alaska iri boz ayısında 780 kg’a kadar ulaşır. Erkek ayılar daima dişilerden daha iri olurlar. Bu iri gövdelerine karşın çoğu iyi bir tırmanıcı ve usta bir yüzücüdür. İnsanlar gibi topukları da yere değmek üzere bütün ayak tabanını basarak yürüyebilirler. Peki, ayı etçil mi otçul mu? İşte, ayı etçil mi otçul mu sorusunun detaylı yanıtı… 

Ayılar görünüşleri itibariyle pek çok kişinin merak ettiği hayvanlar arasında yer alır. Ayıların tüyleri uzun ve çoğu türlerde kahverengi ya da siyah olmak üzere tek renklidir. Sadece büyük pandanın beyazlı siyahlı bir rengi ve kutup ayısının beyaz renkli tüyleri vardır. Bazı türlerin göğüslerinde ya da yüzlerinde farklı şekiller vardır. Peki bu hayvanlar doğada nasıl besleniyor? Sizler için hazırladığımız haberimizde ayı etçil mi otçul mu sorusunu yanıtladık. İşte ayı etçil mi otçul mu sorusunun cevabı… 

Ayı etçil mi otçul mu? 

Biz insanlar yemek ayırt edebiliyoruz. Hayvanların hepsi aynı şeyleri yiyemezler. Bünye ve bağışıklık sistemi burada devreye girer. Bir kertenkele zehirli bir yılanı yiyebiliyorken, bir kedi bir ayıyı yiyemez. Bazı hayvanlar sadece etle beslenirler bu tür hayvanlara etçil denir. Bazı hayvanlar ise ot ile beslenirler bu tür hayvanlara otçul denir. Bazı hayvanlar hem et hem de ot ile beslenir. Bu tür hayvanlara hem etçil hem de otçul denir.  

Ayı genellikle et yer, insanlara saldırır. İnsan eti bile yer. Ancak ayılar çok aç kaldıkları zaman ot yerler. Doğada buldukları çeşitli yiyeceklerle beslenirler. Bu nedenle ayılar hepçil (hem etçil hem de otçul) hayvanlardır. 

Etçil ve otçul hayvan örnekleri 

Etçil hayvanlar; Kedi, Köpek, Domuz, Leopar, Aslan ve Kaplan. Otçul hayvanlar; Sığır, Koyun, At, Eşek, Katır, Gergedan ve Fil. Hem etçil hem de otçul hayvanlar (hepçil, hercil hayvanlar); Turna, Sığırcık, Karga, İnsan olarak örneklendirilebilir. 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0