in

Seramik simyacılar mı buldu? 

Uzaktan eğitimin devam etmesiyle derslerine ağırlık vermeye başlayan öğrenciler seramik simyacılar mı buldu sorusunu gündeme getirdi. Kimya işlemlerini kapsayan bir laboratuvar etkinliği olan simya, dünyanın ve evrenin işleyişini anlamaya çalışmaktadır. Simyacılar çalışmalarında insanlara ölümsüzlük kazandıracak felsefe taşı elde etmeye ve metalleri altına çevirmeyi amaçlamakta. Peki, seramik simyacılar mı buldu? İşte, seramik simyacılar mı buldu sorusunun detaylı yanıtı… 

Son günlerde seramik simyacılar mı buldu sorusu pek çok öğrencinin araştırdığı konu başlıkları arasında. Simyacıların çalışmalarında elde edilen malzemeler, avcılıktan giyinmeye kadar birçok alanda kullanılmıştır. Günümüzde modern kimya biliminin temelleri atılmadan önce varlığını sürdüren simya, maddeleri birbirine karıştırıp değiştirmeye çalışarak değerli madenlerin elde edilmesi amaçlanmaktadır. Peki, seramik simyacılar mı buldu? İşte, seramik simyacılar mı buldu sorusunun detaylı cevabı… 

Seramik simyacılar mı buldu? 

Simya, sınama yanılmaya dayalı olduğu, teorik temelleri olmadığı ve sistematik bilgi birikimi sağlamadığı için bilim değildir. Simyacılar uğraşları sonucunda kimyada kullanılan fırınlar, damıtma düzenekleri, su banyosu, kroze, el kantarı, su terazisi, imbik gibi araç gereçleri geliştirmişlerdir. Simyacıların keşfettikleri maddelerden bazıları mürekkep, cam, barut, seramik, alaşım, esans olarak bilinen kimyasallar, altın, gümüş, cıva elementleri, nitrik asit (kezzap), sülfürik asit (zaç yağı) gibi bileşiklerdir. 

Simya ile Kimya Arasındaki Farklar 

Simya ile Kimya arasında bazı temel farklılıklar bulunur. Bu farklılıklar şunlardır, Simya bir bilim dalı değildir, Kimya bilim dalıdır. Simya deneme-yanılmaya dayalı çalışmalar içerir, Kimya belirli yöntemler kullanılarak sistematik ve bilimsel çalışmalar yapar. Simya’da çalışmalar teorik bir temele dayanmaz. Kimya çalışmaları deneyseldir. Simya’da sistematik bilgi birikimi oluşmamıştır. Kimya’da sistematik bilgi birikimi oluşmuştur. 

Kimya, maddenin yapı ve özelliklerini, etkileşimlerini, tepkimelerini araştıran ve uygulayan bilim dalıdır. Enerji, gıda, tarım, sağlık, malzeme ve teknoloji gibi pek çok kullanım alanına sahiptir ve kullanım alanı gün geçtikçe artmaktadır. Simya, değersiz madenleri altına çevirme, bütün hastalıkları iyileştirip hayatı sonsuz biçimde uzatacak ölümsüzlük iksirini bulma çalışmalarına simya (alşimi) denir. Bu işle uğraşanlara simyacı (alşimist) denir. 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0